Straż miejska dostała szokujące zgłoszenie! Jest ubrudzony błotem, skacze i czołga się po trawie

i

Autor: Winnetou14/CC BY-SA 4.0/wikipedia Krakowska straż miejska poszukuje nowych funkcjonariuszy

Kraków: straż miejska ogłosiła nabór na nowych funkcjonariuszy. Jakie są warunki pracy? Ile można zarobić?

2023-02-21 13:11

Szukasz pracy? Trwa nabór na stanowisko strażnika miejskiego w Krakowie. By móc pełnić służbę, trzeba spełnić wymagania formalne, przejść testy sprawnościowe oraz te z wiedzy ogólnej. Zobacz, jak wygląda rekrutacja do straży miejskiej oraz jaka płaca jest oferowana.

Kraków: praca w straży miejskiej. Ogłoszono nabór 

Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa ogłosił w lutym 2023 roku nabór na stanowiska strażników miejskich. Rekrutacja trwa od 20 lutego 2023 r. do 19 marca 2023 r. Jak wskazuje w ogłoszeniu, wolnych jest do 30 etatów.

By móc aplikować, trzeba spełnić kilka wymagań formalnych, tj. mieć co najmniej 21 lat, być obywatelem Polski i korzystać z pełni praw publicznych. Należy również posiadać średnie wykształcenie i cieszyć się nienaganną opinią. Niezbędna jest także sprawność pod względem psychofizycznym, niekaralność sądowa oraz uregulowany stosunek do służby wojskowej.

W ogłoszeniu wskazano również, jakie są wymagania dodatkowe. Spełnienie ich podwyższy atrakcyjność aplikanta w procesie rekrutacji. To m.in. znajomość topografii Krakowa, prawo jazdy kat. B i zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, a także:

  • wykształcenie wyższe, preferowane kierunki: prawo, administracja, bezpieczeństwo narodowe,
  • ukończony kurs podstawowy dla strażników gminnych/miejskich,
  • znajomość języków obcych,
  • umiejętność obsługi komputera,
  • umiejętność podporządkowania się szczególnej dyscyplinie służbowej,
  • umiejętność pracy w grupie,
  • odporność na stres.

Straż miejska w Krakowie szuka nowych funkcjonariuszy. Jakie zarobki oferuje?

Wskazany w ogłoszeniu zakres obowiązków strażnika miejskiego to ochrona porządku publicznego na terenie Krakowa, a także realizacja zadań oraz obowiązków nałożonych przez ustawę o strażach gminnych i akty prawa miejscowego.  

Jakie są warunki pracy w straży miejskiej? Przyszły funkcjonariusz musi liczyć się z tym, że będzie pracował w terenie na trzy zmiany po 8 lub 12 godzin dziennie (w równoważnym systemie czasu pracy; przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy przez wszystkie dni tygodnia). 

Strażnik miejski może liczyć na umowę o pracę na czas określony oraz wynagrodzenie zasadnicze, wynoszące 4000 zł brutto. Po ukończeniu szkolenia podstawowego stawka ta wzrośnie o premię regulaminową i wynosić będzie 4800 zł brutto. Dodatek za wieloletnią prace wynosi od 5 do 20 proc. Strażnik miejski może liczyć także na dodatkowe roczne wynagrodzenie, tzw. "trzynastkę". 

Dodatkowo płatne są godziny nocne oraz nadliczbowe, w ogłoszeniu znajduje się również zapis o systemie nagród motywacyjnych, np. za szczególnie osiągniecia. Straż miejska oferuje również pakiet świadczeń socjalnych (m.in., dopłaty do wczasów, kolonii dla dzieci, dopłaty do karnetów sportowych, świadczenia pieniężne), a także możliwość uzyskania dofinansowania do nauki na studiach wyższych oraz kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe. Istnieje również możliwość skorzystania z pakietów ubezpieczeń medycznych, a po roku pracy - jak wskazano w ogłoszeniu - zapewnia się przeniesienie na wyższe stanowisko młodszego strażnika.

Praca w straży miejskiej. Jak wygląda test sprawnościowy i z wiedzy ogólnej?

Etapy naboru

  • test sprawnościowy,
  • test wiedzy ogólnej,
  • ocena psychologiczna,
  • rozmowa kwalifikacyjna.

Jak przygotować się do testu z wiedzy ogólnej? Straż miejska publikuje zagadnienia, które trzeba przerobić. Są nimi:

  • podstawowe informacje o Straży Miejskiej Miasta Krakowa,
  • samorząd terytorialny ze szczególnym uwzględnieniem samorządu gminnego,
  • podstawowe informacje z zakresu ustroju państwa.

Wykazać się trzeba będzie również na teście sprawnościowym. Tam przyszli funkcjonariusze będą zobowiązani do wykonania skoku w dal z miejsca, rzutu piłka lekarską (5 kg mężczyźni, 3 kg kobiety), zwisu na drążki oraz planku, czyli tzw. "deski", a także biegu wahadłowego 10 razy 10 metrów. 

Rekrutacja na strażnika miejskiego w Krakowie. Jakie przygotować dokumenty? Ważne terminy

Chcąc złożyć aplikację, należy przygotować CV z dopiskiem: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przekazanych dokumentach, w tym w CV w zakresie wykraczającym poza przepisy kodeksu pracy", kwestionariusz personalny (do pobrania TUTAJ), książeczkę wojskową (kserokopia stron z wpisami, oryginał do wglądu) oraz dokument poświadczający wykształcenie (kserokopie, oryginały do wglądu).

Aplikacje można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty (pod adresem: Straż Miejska Miasta Krakowa, ul. Dobrego Pasterza 116, 31-416 Kraków) oraz w formie elektronicznej na adres [email protected] w terminie od 20 lutego 2023 r. do 19 marca 2023 r.

W ogłoszeniu wskazano, że dla zachowania terminu decydująca jest data doręczenia dokumentów do Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Szczegółowe informacje są dostępne w Referacie Kadr, tel. 12 68 82 205. Pełne ogłoszenie o pracę TUTAJ

Kraków: urzędnicy kupili rower cargo