Kraków rozdaje dofinansowania w ramach gminnego programu leczenia niepłodności
Dokumenty merytorycznie sprawdzały placówki medyczne, oceniając, które pary spełniają kryteria włączenia i czy nie ma przeciwwskazań, wykluczających z programu. Łącznie na realizację programu miasto przeznaczyło w tym roku 1,8 mln złotych. Każda para zakwalifikowana do miejskiego programu otrzyma dofinansowanie do jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego (5 tys. zł) lub jednej procedury adopcji zarodka (2,5 tys. zł). Realizowane będą one w dziewięciu wybranych klinikach.
— Wszystkie 363 wnioski złożone przez pary do „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” zostały pozytywnie rozpatrzone i otrzymają dofinansowanie — poinformował w piątek, 30 czerwca krakowski magistrat.
In vitro dla krakowian. Nabór wciąż otwarty
Jak podkreślono, pomimo wyczerpania środków nabór do programu nie zostaje zamknięty, a pary nadal mogą zgłaszać chęć udziału w nim w ramach listy rezerwowej. W momencie pojawienia się wolnych miejsc kolejne pary będą mogły skorzystać z dofinansowania. O refundacji zabiegów in vitro radni Krakowa zdecydowali w 2021 roku. W 2022 roku. w ramach programu przyznano dofinansowanie 201 parom, a do tej pory urodziło się dzięki niemu 19 dzieci.
In vitro dla krakowian. Kto może skorzystać?
Gminny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa jasno określa warunki, które muszą spełnić osoby ubiegające się o zakwalifikowanie do programu. O kwalifikacji będzie decydowała kolejność poprawnie złożonych wniosków, przy jednoczesnym spełnieniu poniższych kryteriów:
- Wiek kobiety mieści się w przedziale 20-42 lat (według rocznika urodzenia).
- Spełniają określone ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka.
- Są mieszkańcami Krakowa.
- Wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów, a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.