Kraków przygotowuje się na ulewy i burze. Uruchomiono magazyn przeciwpowodziowy
We wtorek, 8 lipca w całej Małopolsce obowiązują alerty pogodowe wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. To ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia dotyczące burz, gwałtownych opadów deszczu i wezbrania rzek z przekroczeniem stanów i stanów alarmowych. W przypadku potencjalnych powodzi najgorsze prognozy dotyczą rzek Ochotnica, Dunajec, Czarna Orawa, Skawa, Skawica, Paleczka, Stryszawka, Wieprzówka, Wisła i Mała Wisła. Prognozy dotyczące Krakowa mówią o potencjalnym przekroczeniu stanów alarmowych na Wiśle.
W związku z zapowiadanymi burzami, opadami i możliwymi podtopieniami Kraków działa prewencyjnie. W poniedziałek, 7 lipca przy ul. Siwka 6 uruchomiono magazyn przeciwpowodziowy. Centrum Zarządzania Kryzysowego urzędu na bieżąco monitoruje sytuację meteorologiczną i hydrologiczną. Obserwuje się poziom wody na Wiśle w Bielanach, na Rudawie w Balicach, na Prądniku w Ojcowie i na Wildze w Łagiewnikach.

Od 7 lipca zgodnie z procedurami zarządzania kryzysowego, Straż Miejska Miasta Krakowa kontroluje najważniejsze cieki wodne pod kątem zanieczyszczeń zatrzymujących się na kratach, które są zgłaszane do oczyszczenia. Zarząd Infrastruktury Wodnej oraz Wodociągi Miasta Krakowa monitorują newralgiczne miejsca i na bieżąco usuwają ewentualne zatory mogące utrudniać spływ wód opadowych – informuje magistrat.
Wspomniany magazyn przeciwpowodziowy wyposażono już w niezbędny sprzęt i materiały do walki z potencjalną powodzią. W przypadku zagrożenia punkt zostanie uruchomiony. Ma działać całodobowo. Znajdują się tam m.in. pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie i koce.
Miasto wskazuje także na wdrożenie wielopoziomowego systemu ochrony przeciwpowodziowej, łączącego infrastrukturę techniczną, zasoby materiałowe i sprawdzone procedury operacyjne. Elementami wspomnianego systemu są m.in. modernizacja wałów przeciwpowodziowych, konserwacja cieków wodnych, rozbudowa sieci zbiorników retencyjnych oraz rozwój systemu kanalizacji burzowej obejmującej kraty wyłapujące odpady, podziemne zbiorniki i przepompownie. Kraków podkreśla inwestycje w wały przeciwpowodziowe na Serafie, a także na sprawny system kanalizacji burzowej. Istotną rolę odgrywają także zbiorniki retencyjne, z których najważniejsze są te zlokalizowane przy ul. Banacha, Słomczyńskiego, Noblistów Polskich, Drużbackiej, Igołomskiej, Sitowiny, Borowego i Agatowej.
Jak skontaktować się z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie? Wszystkie służby pozostają obecnie w stanie najwyższej gotowości. Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa działa całodobowo pod numerem telefonu: 12 616 59 99. Można tam zgłaszać informacje o zagrożeniach lub potrzebie interwencji. Dyżurni przekazują zgłoszenia do odpowiednich służb.
Miejsca, do których zostały dostarczone palety z workami z piaskiem:
- ul. Udzieli przy kracie pod koleją
- ul. Olszecka, Park Zaczarowanej Dorożki
- ul. Smoleńskiego przy nr 121–125
- ul. Kłuszyńska przy ul. Taklińskiego
- ul. Szastera
- ul. Laskowa.