Para, seniorzy, złote gody

i

Autor: Chino Rocha, Unsplash

ŻYCIE MIASTA

Setki par z Krakowa otrzymało Medale za 50-letnie Pożycie Małżeńskie. To więcej niż w zeszłym roku

2023-12-20 9:45

W tym roku 404 pary z Krakowa otrzymały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Oznacza to, że uhonorowani jubilaci przeżyli w związku małżeńskim 50 lat lub dłużej. W tym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie z tej okazji odbyło się 26 takich uroczystości, na które zapraszani byli złoci jubilaci.

Czym są złote gody?

Długi staż małżeński to coś, czym może pochwalić się niewiele par w Polsce. Nic dziwnego, że każda kolejna rocznica ma swoją konkretną nazwę, nawiązującą do trwałości więzi między małżonkami. I tak o 25-letnim stażu mówimy srebrne gody, 30 lat razem to perłowe gody, na 40. rocznicę ślubu obchodzimy rubinowe gody, a 50. rocznicę ślubu nazywamy złotymi godami. Przeżycie tylu lat z drugą osobą to niezwykłe osiągnięcie. W Polsce jest ono honorowane przez samego prezydenta, który z tej okazji wręcza szczęśliwcom medal.

Kraków. 404 medale dla par celebrujących złote gody

W tym roku aż 404 pary zostały wyróżnione w Krakowie za 50-letni lub dłuższy staż małżeński. W ubiegłym roku takie wyróżnienie otrzymało 349 par. Te odznaczenia nadaje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jubilaci są informowani listem gratulacyjnym z Kancelarii Prezydenta RP o przyznanych medalach. Następnie otrzymują zaproszenie na uroczystość, której organizatorem jest Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie. Podczas uroczystej ceremonii mogą także uczestniczyć najbliżsi jubilatów.

— Wniosek o nadanie medalu „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przyjmuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Wnioski można składać przy ul. Basztowej 22 lub w Wydziale Spraw Obywatelskich na ul. św. Sebastiana 9 — przekazał krakowski magistrat.

Oto najstarsi ludzie w historii Polski. Rekordzistka żyła 116 lat:

QUIZ: Świąteczne tradycje w Małopolsce. Pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 15
Czym jest krakowska szopka?
Kto rozbił małżeństwo Tyszkiewicz i Wajdy? Historia z Koprem