Kraków. Święto Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Już w niedzielę, 27 sierpnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się Święto Lotnictwa. Administracja placówki przygotowała ciekawy program tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. Osoby, które odwiedzą Muzeum Lotnictwa Polskiego w godz. od 10:00 do 16:00 będą mogły skorzystać z wielu atrakcji. Zaplanowano m.in. liczne wykłady, zwiedzanie wystaw, koncerty, zabawy i animacje. Co będzie się działo w Święto Lotnictwa w Krakowie? Poniżej można zapoznać się z programem, jaki przygotowało Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Polecany artykuł:
Święto Lotnictwa Polskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Niedziela 27.08.2023. PROGRAM
10:30 – Uroczyste złożenie kwiatów w hołdzie lotnikom polskim pod Ścianą Pamięci w Muzeum Lotnictwa Polskiego
HANGAR GŁÓWNY:
- 11:00-11:30 – „Pod niebem Afryki. Cyrk Skalskiego 1943” – wernisaż i prezentacja wystawy
- 11:30-12:00 – „Spotkanie przy samolocie”: Supermarine Spitfire cz. 1
- 12:10-12:30 – projekcja filmu „Cyrk Skalskiego”, reż. Jacek Bławut
- 12:45-14:00 – „Spotkanie przy samolocie”: Supermarine Spitfire cz. 2
- 14:30-15:30 – Koncert Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej
GMACH GŁÓWNY:
- 12:30 – Koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”
- sala wystawiennicza
- 13:30 – 16:00 – „Jedwabiem i piórem” – wernisaż prac Justyny Zawadzkiej i warsztaty artystyczne – sala wystawiennicza
- 14:00-15:15 – „Lotnicze emergency” – wykład i pokaz mundurów pielęgniarek lotniczych w służbie USAAF w latach 1943-1945 – zaprasza Stowarzyszenie Historyczne Army Nurse Corps z. s – sala kinowa
- 14:30-15:00 – „Historia Święta Lotnictwa” – oprowadzanie po wystawie „Challenge 1932-1934” – hol
- 15:30-16:30 – „Atak na tamę Sorpe” – projekcja filmu z omówieniem i dyskusją po filmie – sala kinowa
PLENER:
- Strefa animacji Muzeum Lotnictwa Polskiego – lotnicze gry i zabawy
- Rekonstruktorki ze Stowarzyszenia Historycznego Army Nurse Corps z. s
- Strefa edukacji Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon
- Zwiedzanie wnętrza: samolotów An-26 i Jak-40 oraz śmigłowca Mil Mi-8s („Papieskiego”)
- Strefa relaksu i gastronomii
Warto wiedzieć:
„Pod niebem Afryki. Cyrk Skalskiego 1943”
W ramach Święta Lotnictwa Polskiego odbędzie się wernisaż wystawy czasowej "Pod niebem Afryki. Cyrk Skalskiego 1943". Ekspozycja upamiętnia 80-lecie działań bojowych Polskiego Zespołu Myśliwskiego w Tunezji w czasie II wojny światowej. Była to elitarna aliancka jednostka lotnicza składająca się z najlepszych polskich pilotów myśliwskich, sformowana specjalnie do przetestowania możliwości wsparcia ofensywy wojsk lądowych przez siły powietrzne. Kuratorem wystawy jest Ewa Cuber-Strutyńska, kustosz i Główny Inwentaryzator Zbiorów MLP, a autorem tekstów Jarosław Dobrzyński, kustosz w Zespole Realizacji i Utrzymania Wystaw MLP.
"Atak na tamę Sorpe" – projekcja filmu
„Atak na tamę Sorpe” to fabularyzowany dokument, opowiadający mniej znany epizod słynnej operacji Chastise przeprowadzonej w maju 1943 roku. Wtedy to załogi brytyjskich bombowców Lancaster, zaatakowały, za pomocą skaczących bomb, niemieckie zapory w zagłębiu Ruhry. Film skupia się na historii George'a "Johnny" Johnson'a, ostatniego żyjącego uczestnika akcji. Jego załodze wyznaczono zbombardowanie zapory Sorpe - celu znacznie różniącego się od dwóch pozostałych i dużo bardziej wymagającego pod względem techniki ataku. Niewątpliwym atutem filmu jest osoba narratora, którym jest nie kto inny jak George Johnny Johnson. Opowiada on swoją historię od momentu sformowania Dywizjonu X, poprzez ćwiczenia, aż do samej operacji, w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku. Wszystko to zostało drobiazgowo ukazane w technice animacji komputerowej i wizualnych efektów specjalnych.
„Lotnicze emergency” – wykład i pokaz mundurów pielęgniarek lotniczych w służbie USAAF w latach 1943-1945.
Powietrzna ewakuacja medyczna zrewolucjonizowała opiekę nad rannymi żołnierzami. Rozwój transportu lotniczego Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych (USAAF) w trakcie II wojny światowej umożliwił szybkie przewożenie rannych i chorych żołnierzy do w pełni wyposażonych szpitali z dala od linii frontu. Ta rewolucja uratowała wiele żyć, a praca pielęgniarek lotniczych znacznie się do tego przyczyniła. Zapraszamy na wykład o młodych pionierkach ewakuacji powietrznej, które nie raz wykazały się ogromną odwagą i profesjonalizmem w krytycznych sytuacjach. Wśród nich nie zabrakło córek polskich emigrantów.