Szpital Babińskiego

i

Autor: Wikimedia Commons/Ewelina Karpińska-Morek

Kraków: Szpital Babińskiego uruchamia Oddział Psychiatryczny dla Młodzieży

2022-03-08 14:07

Z powodu pilnych potrzeb mieszkańców szpital im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie uruchamia stacjonarny Oddział Psychiatryczny dla Młodzieży – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik tej lecznicy Maciej Bóbr.

W oddziale znajduje się 25 miejsc przeznaczonych dla osób w wieku od 14 do 18 lat, wymagających hospitalizacji z powodu kryzysów emocjonalnych. Przyjęcia mają odbywać się w miarę wolnych miejsc, najlepiej na podstawie skierowania.

Oddział zlokalizowany został w odnowionym budynku VI B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie.

Jak podkreślił rzecznik szpitala, uruchamiając oddział placówka zamyka trwający od wiosny 2019 r. proces tworzenia, praktycznie od zera, pełnej oferty świadczeń dla młodych ludzi w kryzysach.

W czerwcu 2019 r. z myślą o młodych pacjentach otwarta została Poradnia Zdrowia Psychicznego, a w listopadzie tego samego roku Psychiatryczny Oddział Dzienny. W kwietniu 2020 r. pomimo pandemii Szpital uruchomił trzy poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży, które są miejscem pierwszego rozpoznania czy młody człowiek wymaga kontaktu z psychiatrą, czy też wystarczająca będzie interwencja psychologiczna i psychoterapeutyczna. We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęło działalność Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe – jako modelowa jednostka, wczesnej interwencji, edukacji nauczycieli, rodziców i opiekunów oraz leczenia i wspierania populacji młodych ludzi z południowej części Krakowa – Dębnik, Łagiewnik, Borku Fałęckiego, Swoszowic.

Ukrainki mieszkające w Krakowie szyją siatki maskujące

Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego prowadzi również szerokie działania dotyczące profilaktyki samobójstw wśród najmłodszych. „Dotychczasowe doświadczenia posłużą do przygotowania szerokiego pakietu profesjonalnych działań adresowanych do uchodźców z Ukrainy” – zapowiedział Maciej Bóbr.

Finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu POWER działalność lecznicza oraz profilaktyczna i edukacyjna realizowana jest we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.