Smog w Krakowie 14.12.2021
Złe powietrze w stolicy Małopolski mamy już od kilku dni. Przypomnijmy, że wskaźniki zanieczyszczenia mocno zostały przekroczone w piątek, 10 grudnia. Kiepsko było też w sobotę. Z tego względu obowiązywała darmowa komunikacja miejska.
Ciężko oddychało się również w miniony poniedziałek. Spełniły się też przywidywania ekspertów. We wtorek, 14 grudnia powietrze w Krakowie i okolicach jest jeszcze gorsze. Normy są przekroczone nawet o 700 procent. Najgorzej jest w okolicach ul. Ptaszyckiego, Lipowej, czy na Alejach Trzech Wieszczów. Okoliczne miejscowości, podobnie jak sama stolica Małopolski, świecą się na ciemno fioletowo.

i
Tak fatalne powietrze umieszcza Kraków na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Stolica Małopolski wyprzedziła Lahaur w Pakistanie, Delhi oraz Kalkutę w Indiach. Na 14. miejscu znalazł się Wrocław.
Przypomnijmy, że w Krakowie we wtorek obowiązuje darmowa komunikacja miejska.
Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Bezpłatna komunikacja zostaje wprowadzona we wtorek, 14 grudnia, w godzinach od 00.00 do 24.00 - czytamy w komunikacie miasta.
Kiedy wprowadzana jest darmowa komunikacja miejska w Krakowie?
Bezpłatna komunikacja w Krakowie jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 00.00–24.00. Zasady jej wprowadzenia opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00) - podaje UMK.
"Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:
- 100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc. oraz
- 150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc."
Bezpłatna komunikacja w czasie smogu realizowana jest na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania. Zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej w czasie ponadnormatywnych stężeń pyłu PM10 zostały uchwalone przez miejskich radnych i obowiązują od 1 stycznia 2018 r.