Kraków trenował z wojskiem w ferie. Strzelano z moździerzy, ale granatami nie rzucano

i

Autor: DWOT Kraków trenował z wojskiem w ferie. Strzelano z moździerzy, ale granatami nie rzucano

Kraków trenował z wojskiem w ferie. Strzelano z moździerzy, ale granatami nie rzucano

W sobotę 4 lutego na terenie 16 Batalionu Powietrznodesantowego oraz Garnizonowego Ośrodku Szkolenia Pasternik odbyły się drugie, a pierwsze w Krakowie, ćwiczenia w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej pt. „Trenuj z wojskiem w ferie”.

"Trenuj z wojskiem w ferie" po raz pierwszy w Krakowie

Osoby, które uczestniczyły w szkoleniu na terenie 16 Batalionu Powietrznodesantowego oraz Garnizonowego Ośrodku Szkolenia Pasternik mogli m.in. postrzelać z karabinka Grot, moździerza Atos, nauczyć się czytania mapy i używania kompasu czy poprawnego zakładania spadochronu. - Uczestniczymogli przymierzyć spadochrony i zasobniki, żeby sprawdzić, jak ciężki jest ten sprzęt i poczuć się przez chwilę jak żołnierze-spadochroniarze. W budynku znajdowały się także przygotowane do zrzutu pojazdy Aero 4x4 Kafar, a w tle wyświetlane były filmy z desantowania żołnierzy i sprzętu 6 BPD podczas różnych ćwiczeń. W górnej sali, instruktor z Zespołu Zabezpieczenia Medycznego wprowadzał szkolonych w zagadnienia związane z medycyną pola walki”- mówiła PAP por. Malwina Jarosz Oficer Prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

„Trenuj z wojskiem" jest proobronną i prospołeczną akcją Ministerstwa Obrony Narodowej. To podstawowe, 8- godzinne, bezpłatne i profesjonalne przeszkolenie wojskowe prowadzone przez wykwalifikowany personel wojskowy. W tym roku odbywa się jej druga, zimowa edycja organizowana podczas ferii. Do końca lutego w batalionach 6 Brygady Powietrznodesantowej (16 bpd i 18 bpd) będzie można wziąć udział w tych sobotnich szkoleniach wojskowych. 16 Batalion Powietrznodesantowy jest drugą wśród batalionów 6 BPD i jedyną jednostką w województwie małopolskim, która bierze udział w tej edycji akcji „Trenuj z wojskiem". W akcji mogą brać udział obywatele polscy, w wieku od 15 – 65 lat, przy czym osoby niepełnoletnie tylko za zgodą rodziców.