Ciekawostki

Najstarszym miastem w Małopolsce nie jest Kraków. To uzyskało prawa miejskie dużo wcześniej

2025-01-14 15:25

Jakie jest najstarsze miasto w Małopolsce? Wydawać by się mogło, że tytuł ten dzierży Kraków, będący z pewnością najsłynniejszym i największym miastem leżącym na terenie województwa. Stolica regionu nie jest jednak najstarsza pod kątem nadania praw miejskich. Kraków wyprzedza niewielkie miasto, liczące niespełna 30 tys. mieszkańców, lokowane w 1253 roku, czyli 771 lat temu. Poznajcie jego historię w przygotowanym materiale.

Bochnia to najstarsze miasto w Małopolsce. Prawa miejskie zyskała 771 lat temu

Wiele osób zastanawiających się nad tym, które miasto w Małopolsce jest najstarsze może wskazać na Kraków. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem Kraków kojarzy się z odległymi czasami świetności królestwa Polskiego. Zamek Królewski na Wawelu już jako sam obiekt przypomina o dynastii Jagiellonów i innych wybitnych władcach Korony. Najstarsze kamienice, Sukiennice, legenda smoka – wszystko to mogłoby wskazywać, że to właśnie Kraków dzierży miano najstarszego miasta regionu. Nic bardziej mylnego. Od Krakowa (pod względem nadania praw miejskich) starsza jest z pewnością Bochnia, lokowana już w 1253 roku przez księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego – podaje starostwo powiatowe w Bochni. Pierwsza wzmianka o przedlokacyjnej osadzie Bochnia pochodzi z dokumentu z 1198 roku. Pod tym względem prym wiedzie jednak Kraków. Jak podaje magistrat, pierwsza znana pisemna wzmianka o grodzie Kraka pochodzi jeszcze z ok. 966 roku. Mimo wszystko w tym materiale skupimy się jednak na prawach miejskich, a te Bochnia otrzymała wcześniej od Krakowa, który lokowano w 1257 roku na prawie magdeburskim.

Dlaczego Bochnia wcześniej niż Kraków uzyskała prawa miejskie? Klucz i odpowiedź znajdziemy pod ziemią. Chodzi oczywiście o złoża soli kamiennej, odkryte w Bochni jako pierwsze w Polsce. Ich eksploatację w ramach kopalni soli rozpoczęto w 1251 roku, prowadząc ją nieustannie przez 739 lat, do 1990 roku. Dziś Kopalnia Soli „Bochnia” jest jednym z najwspanialszych zabytków nie tylko w regionie, ale i w Polsce, wpisanym na listę UNESCO. Jak podają Krzysztof Szydłowski i Michał Flasza w pracy „Zabytkowa Kopalnia Soli „Bochnia”, początki wydobycia soli kamiennej w Bochni sięgają połowy XIII wieku, o czym świadczą zapiski z wspomnianego 1251 roku:

Sal durum in Bochnia repertum est quod antea nunquam fureat  - Sól twarda została znaleziona w Bochni, której nigdy wcześniej nie było.

Co ciekawe, autorzy wspomnianej publikacji podają, że badania archeologiczne wskazały na fakt eksploatacji źródeł solankowych i istnienie warzelni soli w okolicach Bochni jeszcze w okresie środkowego neolitu, a więc ok. 3500 lat p.n.e.

Bochnia – najstarsze miasto w Małopolsce, jest dziś również atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Szczególnym jej atutem jest bliskie położenie w stosunku do Krakowa, gdzie zatrudnienie znajduje spora grupa mieszkańców Bochni. Miasto oferuje również liczne atrakcje turystyczne – oprócz wspomnianej już kopalni w małopolskiej Bochni znajdziemy m.in. zabytkowy rynek, tężnię solankową, lokalne pomniki, Kościół św. Mikołaja – gotycką świątynię z XV wieku, muzeum motyli czy muzea.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?
Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Shorty ExB 14.01_2. CO BY PAN POWIEDZIAŁ ORBANOWI?