Wybory do rad dzielnic, Kraków

i

Autor: Klaudia Bobela

ŻYCIE MIASTA

Już za tydzień odbędą się wybory do Rad Dzielnic Krakowa. Jak głosować i gdzie znaleźć informacje o kandydatach?

2023-12-04 9:28

W niedzielę, 10 grudnia w Krakowie odbędą się wybory do Rad Dzielnic. Tego dnia mieszkańcy miasta wybiorą swoich przedstawicieli, którzy będą lokalnie reprezentować ich interesy. Sprawdźcie już teraz, jaka jest rola radnych dzielnicowych oraz jak w łatwy sposób można wziąć udział w głosowaniu.

Spis treści

  1. Wybory do rad dzielnic w Krakowie. Kiedy się odbędą?
  2. Jak zagłosować w wyborach do Rad Dzielnic w Krakowie?
  3. Kto może zagłosować w wyborach do Rad Dzielnicy w Krakowie?
  4. Jaka jest rola Rady Dzielnicy w Krakowie?

Wybory do rad dzielnic w Krakowie. Kiedy się odbędą?

W 1991 r. dokonano podziału Krakowa na 18 dzielnic — jako jednostek pomocniczych Gminy. W tym roku kończy się pięcioletnia kadencja Rad Dzielnic, które mają duże znaczenie dla rozwoju lokalnej samorządności Krakowa. W niedzielę, 10 grudnia odbędą się wybory do Rad Dzielnic Miasta Krakowa zostanie wybranych aż 366 radnych. Mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość wybrania swoich przedstawicieli do poszczególnych rad dzielnic. Chociaż to najniższy szczebel samorządowy, jest równie ważny, jak Rada Miasta czy nawet wybory parlamentarne. Warto wziąć udział w wyborach, ponieważ dzięki temu możemy mieć realny wpływ na to, kto będzie reprezentował interesy dzielnicy, w której mieszkamy.

Jak zagłosować w wyborach do Rad Dzielnic w Krakowie?

Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych w godzinach 7-21. To, gdzie głosuje dana osoba, jest zależne od adresu zamieszkania. Wyborca zostanie ujęty w spisie zgodnie z adresem zameldowania, o ile nie dokonał on zmiany lub nie wniósł zastrzeżeń. Idąc do głosowania należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość wyborcy. Dokumentem takim może być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa lub inny dokument z fotografią zawierający imię, nazwisko, pesel wyborcy, na podstawie którego ustalenie tożsamości nie będzie budzić wątpliwości. Wszelkie dodatkowa informacje na temat wyborów do rad dzielnic można znaleźć na stronie krakowskiego Biuletynu Informacji Publicznej.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Kto może zagłosować w wyborach do Rad Dzielnicy w Krakowie?

W wyborach do rad dzielnic obowiązują podobne zasady, co do wszystkich wyborów, obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Oprócz tego istotne jest, aby mieszkań na terenie Krakowa, a dokładniej, w jednej z dzielnic miasta. Sprawdźcie, jakie trzeba spełnić zasady:

  • Najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
  • Stale zamieszkuje na obszarze działania danej Rady Dzielnicy.
  • Nie jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu.
  • Nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
  • Nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu.
  • Zameldowany na pobyt stały na terenie danej dzielnicy.
  • Stale zamieszkujący na terenie danej dzielnicy, na własny wniosek ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
  • Nigdzie niezamieszkały, stale przebywający na terenie danej dzielnicy, ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania.

Jaka jest rola Rady Dzielnicy w Krakowie?

Rady dzielnic mają różne zadania. Dbają o integrację mieszkańców, sygnalizują ich problemy i pomagają je rozwiązywać. Podejmują wiele inicjatyw, które wpływają na poprawę komfortu życia w mieście. Rady dzielnic podejmują wiele decyzji, które mają ogromny wpływ na komfort życia w najbliższej okolicy. Radni dzielnicowi mają możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i mogą problemy i tematy nurtujące mieszkańców przenosić wyżej i skutecznie je rozwiązywać. Do najważniejszych zadań dzielnic należą: wybór, planowanie i ocena wykonania zadań dotyczących bezpośrednio obszaru dzielnicy i służących zaspokajaniu potrzeb jej mieszkańców. Dzielnice mogą wnioskować do Rady Miasta Krakowa, prezydenta miasta oraz do miejskich jednostek organizacyjnych w sprawach istotnych dla mieszkańców dzielnicy, mogą też opiniować takie sprawy na wniosek lub z własnej inicjatywy. Ponadto dzielnice uczestniczą w komisjach konkursowych wybierających dyrektorów miejskich placówek działających na obszarze dzielnicy oraz w komisjach odbiorów robót finansowanych przez miasto.

Smoczy szlak w Krakowie. Zamontowano pierwsze figurki, sprawdź, gdzie można je znaleźć:

Akcja charytatywna MotoMikołaje w Krakowie 2023