Spis treści
- Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Krakowie. Czy wejdzie w życie?
- Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Jakie zdanie mają mieszkańcy Krakowa?
- Sprzedaż alkoholu w Krakowie. Co mówią statystyki?
Nocny zakaz sprzedaży alkoholu w Krakowie. Czy wejdzie w życie?
Temat nocnego zakazu sprzedaży alkoholu powraca jak bumerang, m.in. dlatego, że już 10 proc. gmin w na terenie Polski zdecydowało się na wprowadzenie takich regulacji. O tym, czy taki zakaz będzie obowiązywał w Krakowie będą decydować radni i to już w środę, 17 maja podczas najbliższej sesji Rady Miasta. Zakaz ma obowiązywać między północą a godz. 5:30 rano na terenie wszystkich dzielnic Krakowa z wyłączeniem restauracji i barów. Uchwała miałaby zacząć obowiązywać już od 1 lipca 2023 roku. Co ważne, zdania w radach dzielnic są podzielone. Na osiemnaście osiem negatywnie oceniło projekt uchwały dot. zakazu nocnej sprzedaży alkoholu.
Warto przypomnieć, że Rada Miasta podejmowała już działania dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu w porze nocnej. W 2016 roku skierowano do Sejmu i Senatu RP rezolucję, w której apelowano o zwiększenie uprawnień samorządu we wspomnianej kwestii. Od 1 września 2019 roku na terenie gminy Kraków obowiązywała też roczna umowa społeczna zawarta ze 154 przedsiębiorcami prowadzącymi sprzedaż napojów alkoholowych. Zobowiązali się oni do niesprzedawania trunków w godz. od 24:00 do godz. 5:30. Umowa przełożyła się na porządek, bo w 2020 roku policja poinformowała o zmniejszonej liczbie interwencji w rejonie sklepów monopolowych o 7 proc. Z uwagi na epidemię 6 kwietnia tego samego roku umowa została zawieszona.
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Jakie zdanie mają mieszkańcy Krakowa?
W 2022 roku na zlecenie urzędu Ogólnopolska Grupa Badawcza przeprowadziła badanie opinii publicznej krakowian na temat ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w sklepach. Badanie przeprowadzono na próbie 1 tys. 100 pełnoletnich mieszkańców. Co ciekawe, większość, bo 47,14 proc. opowiedziało się za ograniczeniem sprzedaży alkoholu. 42,16 proc. było przeciw, a niezdecydowani stanowili 10,70 proc.
Trudno oszacować możliwe konsekwencje przyjęcia uchwały dla budżetu miasta. Dochody z opłat za zezwolenia, wnoszone przez przedsiębiorców, są przeznaczane na cele realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W bieżącym roku zaplanowano z tego tytułu 25 mln zł. W przypadku braku możliwości sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych, możliwe jest zmniejszenie dochodów z tytułu opłat - informuje magistrat.
Sprzedaż alkoholu w Krakowie. Co mówią statystyki?
Z dobrowolnych deklaracji, które składają przedsiębiorcy wynika, że całodobową sprzedaż alkoholu z przeznaczeniem do spożycia poza miejscem sprzedaży prowadzi ok. 3 tys. punktów na terenie miasta. Stanowi to ok. 20 proc. łącznej liczby punktów sprzedaży detalicznej (ok. 1,5 tys. sklepów). W ubiegłym roku udział sprzedaży detalicznej alkoholu w ogólnej wartości sprzedaży alkoholu w Krakowie wynosił ok. 68 proc.
Co ważne, ograniczenia w nocnej sprzedaży napojów wysokoprocentowych obowiązują już w innych miastach, m.in. w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Zakopanem czy w Skawinie.
W miastach, w których wprowadzono ograniczenia, potwierdzono pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz spadek liczby interwencji, przykładowo w Katowicach spadła liczba interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych (o 45%) oraz liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych (o 46,4%) - informuje urząd.
Jeśli Rada Miasta zdecyduje się na wprowadzenie ograniczeń, to te będą dotyczyć wszystkich punktów, które prowadzą sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży zlokalizowanych na terenie gminy Kraków.