"Orange Day" 2024 w Krakowie. Miasto zaświeci na pomarańczowo
Jak co roku 25 listopada wieczorem trzy obiekty w stolicy Małopolski przyjmą pomarańczowe barwy. Będą to: TAURON Arena Kraków, Kładka ojca Bernatka oraz wieża telewizyjna należąca do firmy Emitel na Krzemionkach. Ani kolor, ani data nie są w żadnym razie przypadkowe. W ten sposób Kraków okazuje gest solidarności z kobietami będącymi ofiarami przemocy i dołącza do akcji "Orange Day" (pol. "Pomarańczowy Dzień"), proklamowanej przez Międzynarodową Organizację Soroptimist International. W 2024 r. odbywa się ona pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa.
25 listopada jest dniem bardzo ważnym w historii praw kobiet. To właśnie 25 listopada 1960 r. z polecenia dyktatora R. Trujillo zamordowane zostały trzy siostry Mirabal, aktywistki polityczne w Republice Dominikany. Było to wydarzenie, które miało ogromne konsekwencje. Kilka lat później różne organizacje kobiece działające w Ameryce Łacińskiej i na Wyspach Karaibskich zaproponowały bowiem, aby ten dzień ogłosić Dniem Stop Przemocy Wobec Kobiet. Następnie w 1999 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i Dziewcząt, i wezwało do organizacji jego obchodów rządy, organizacje międzynarodowe oraz pozarządowe, aby w ten sposób nagłośnić istniejący problem.
"Orange The World". Stop przemocy wobec kobiet i dziewcząt
Chociaż budynki i obiekty użyteczności publicznej podświetlane są tylko jednego wieczoru, od 2009 r. kampania "Orange The World" trwa znacznie dłużej, tj. do 10 grudnia. Również w tym przypadku nie mamy do czynienia z przypadkową datą - 10 grudnia obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na przestrzeni tych szesnastu dni trwania akcji w wielu miastach Europy organizowane są najróżniejsze wydarzenia i warsztaty związane z problemem przemocy wobec kobiet i dziewcząt.