Spis treści
- Plaga kleszczy 2023. Dlaczego w tym roku jest tak duża?
- O jakiej porze dnia najczęściej atakują kleszcze?
- Jaki procent kleszczy przenosi boreliozę?
- Mapa kleszczy 2023. Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy?
- Kleszcze w Krakowie. W tych miejscach jest ich najwięcej
Plaga kleszczy 2023. Dlaczego w tym roku jest tak duża?
Kleszcze należą do rodziny pajęczaków i chociaż pozornie nie wyglądają groźnie, mogą w łatwy sposób doprowadzić nawet do śmierci człowieka. W Europie występuje aż 70 różnych gatunków kleszczy, z czego aż 19 z nich na stałe mieszka w Polsce. Chociaż zazwyczaj występują w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym — coraz częściej pojawiają się w naszym kraju ze względy na ocieplenie klimatu i coraz cieplejsze zimy. Z tego powodu plaga kleszczy w 2023 roku jest tak potężna. Dodatkowo do wzrostu ich występowania przyczynia się rzadsze koszenie traw, dzięki czemu miejsca ich wylęgu pozostają nienaruszone.
O jakiej porze dnia najczęściej atakują kleszcze?
Zanim wyruszymy na spacer do parku lub zalesionego terenu, warto najpierw zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat kleszczy, aby uniknąć ugryzienia i potencjalnych konsekwencji. Pora aktywności kleszczy w dużym stopniu uzależniona jest od temperatury. Ze snu zimowego budzą się, kiedy na zewnątrz temperatura utrzymuje się przez kilka dni na poziomie do 10 st. C lub wyżej. A o jakiej porze dnia atakują kleszcze? Szczyt ich aktywności przypada na rano, od godziny 9 do 11, oraz popołudnie, czyli od godziny 16 do późnego wieczora. To czas, kiedy ludzie podejmują się aktywności na zewnątrz, dlatego zaleca się, żeby o tym czasie zachować szczególną ostrożność.
Jaki procent kleszczy przenosi boreliozę?
Ugryzienie przez kleszcza nie jest jednoznaczne z zarażeniem się boreliozą, czyli wieloukładową chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie należące do krętków, które kleszcze mogą przenosić. Jednak nie każdy kleszcz jest nosicielem zakaźnych krętków. Szacuje się, że w skali kraju ma go średnio 10-15 procent tych pajęczaków. Jak tłumaczył prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie najwięcej ich jest we wschodniej i centralnej części kraju.
– Nie ma jednego czynnika, który wpływa bezpośrednio na to, że w danym regionie jest większy odsetek zakażonych kleszczy. Kleszcze są tylko przenosicielami tej choroby. Same też muszą ulec zakażeniu np. od dzikich zwierząt, które stanowią dla nich rezerwuar bakterii Borrelia – powiedział prof. Łukasz Adaszek.
Mapa kleszczy 2023. Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy?
Interaktywna mapa występowania kleszczy w Polsce to idealnie narzędzie dla osób chętnie podejmujących aktywny wypoczynek oraz często spacerujących po zalesionych terenach. Mapa kleszczy dokładnie pokazuje, gdzie występuje ich najwięcej. Jej struktura pozwala na dodawanie przez internautów kolejnych miejsc, w których widziano niebezpieczne pajęczaki. Tam znajdziemy odpowiedź na pytanie, gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy.
Kleszcze w Krakowie. W tych miejscach jest ich najwięcej
Mapa kleszczy 2023 dokładnie pokazuje liczne zgłoszenia na temat występowania kleszczy wraz z ich dokładną lokalizacją. Na zdjęciu poniżej możemy zobaczyć, że na czerwono świecą się miejsca w pobliżu II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego przy ulicy Stefana Batorego oraz w okolicach Prądnika Czerwonego.