Żywiec to drugie Tatry? Turyści chwalą za spokój i brak kolejek
Zakopane to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które przyciąga do siebie amatorów pieszych wędrówek przez cały rok. Latem można w nim spacerować po tatrzańskich szlakach, a zimą skorzystać z licznych atrakcji i sportów zimowych, z których słynie polska stolica gór. Czasem jednak wyjeżdżamy nie w poszukiwaniu wrażeń, ale odpoczynku i spokoju. Dla wszystkich, którzy marzą o obcowaniu z przyrodą bez otoczenia tłumu innych ludzi, mamy idealną propozycję. Żywiec to idealny kierunek na jesienny wyjazd z całą rodziną. Ta wyjątkowa miejscowość obfituje w ciekawe miejsca do zwiedzania, a złaknionym obcowania z naturą ma do zaoferowania góry i jezioro.
Co warto zwiedzić w Żywcu?
Żywiec jest położony około 90 kilometrów na południowy-zachód od Krakowa. Samochodem można dojechać tam w zaledwie dwie godziny. To idealna miejscowość, w której można połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem licznych zabytków. Na jego terenie znajdują się m.in. neogotycki Stary Zamek wybudowany w XV wieku, neoklasycystyczny Nowy Zamek wzniesiony w XIX wieku, czy Park Zamkowy założony pod koniec XVII wieku, a później przekomponowany w stylu angielskim przez Habsburgów na przełomie XIX i XX w. Dodatkowo w Żywcu znajduje się wiele zabytkowych kościołów, cmentarz żydowski i słynny browar.
Atrakcje przyrodnicze w Żywcu
Oprócz wielu wyjątkowych zabytków miejscowość jest sercem Żywiecczyzny. Znajduje się nad Jeziorem Żywieckim, przy którym znajduje się kilka strzeżonych kąpielisk. Ponadto w pobliżu znajdują się pasma górskie: Beskid Mały, Średni Śląski i Żywiecki, dzięki czemu Żywiec to idealna baza wypadowa pod piesze wędrówki po górach, w których nie spotkamy tak wielkich tłumów jak w Zakopanem. Chętnie znajdują tutaj Szlak Zabytków Architektury Miasta Żywca, Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu, czy Szlak im. Żywieckich Habsburgów.