Schody ruchome dworzec Kraków

i

Autor: K.P.

Wiadomości

Krakowianie czekali na to sześć lat i w końcu się doczekali. Zamontowano schody ruchome niedaleko dworca PKP w Krakowie

2024-06-19 14:43

Nowe schody ruchome przy dworcu głównym autobusowym i niedaleko dworca PKP w Krakowie zostały już zamontowane. Kolejnym etapem prac będzie montaż zadaszenia. Powinien on rozpocząć się w lipcu. To inwestycja wzbudzająca emocje, ponieważ poprzednie schody nie działały przez prawie sześć lat.

Zamontowano nowe ruchome schody na Dworcu Głównym w Krakowie. Trwało to sześć lat

"Najważniejszy element, czyli schody, są zamontowane" - powiedział PAP Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ZDMK). Schody firmy Otis zostały wyprodukowane w Chinach. Mają pięć lat gwarancji. 

W lipcu rozpocznie się montaż szkieletu konstrukcji zadaszenia nad schodami, a w sierpniu specjalnych szyb tego zadaszenia - to trochę później niż zakładało ZDMK, co wynika z przerwy technologicznej polskiej firmy produkującej szyby. ZDMK zakłada jednak, że do końca sierpnia cała inwestycja zakończy się i we wrześniu podróżni będą mogli korzystać z nowych schodów.

Metalowy szkielet konstrukcji zadaszenia będzie podtrzymywał co najmniej kilkanaście szyb, z których każda waży 300 kilogramów. Poręcze schodów mają być podgrzewane. Koszt prac to ponad 4 mln zł z budżetu miejskiego. 

Nowe schody ruchome przy Dworcu Głównym w Krakowie. Poprzednie nie działały od 2018 roku

Poprzednie schody ruchome przy dworcu głównym w Krakowie nie działały od listopada 2018 r. Psuć zaczęły się tuż po tym, kiedy skończyła się na nie gwaranacja. Przyczyną awarii schodów miała być korozja, spowodowana brakiem zadaszenia oraz zużycie łańcuchów stopniowych.

Gdzie na grzyby w Krakowie i okolicach? Tych miejsc nie możesz przeoczyć

Znasz te znaki drogowe? Wielu kierowców ciągle je myli!

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak drogowy?
Znak drogowy