Ciekawostki

Krakowska komunikacja miejska ma 150 lat. Tak powstawało dzisiejsze MPK [GALERIA]

2024-11-16 19:52

Już w przyszłym roku krakowska komunikacja miejska będzie świętować 150-lecie istnienia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pierwszą regularną linię transportu publicznego pod Wawelem uruchomiono jeszcze w 1875 roku. Historia ta jest niezwykle ciekawa. Od omnibusów konnych, przez tramwaje i autobusy, aż po hybrydy i pojazdy elektryczne. Tak powstawało dzisiejsze MPK.

Kraków. MPK ma 150 lat. Jak powstawała komunikacja miejska?

W 2025 roku krakowska komunikacja miejska świętować będzie 150-lecie istnienia. Z tej okazji miejski przewoźnik planuje wydanie specjalnego albumu zawierającego wyjątkowe fotografie. Szczegółowe informacje znajdziecie w osobnym materiale. Ponad 100 lat działalności komunikacji miejskiej w Krakowie to doskonała okazja do opowiedzenia jej historii. Ta rozpoczęła się oficjalnie w 1875 roku. Jak podaje MPK Kraków, uruchomiono wówczas pierwszą regularną komunikację miejską w Krakowie w postaci omnibusów konnych. Już siedem lat później oddano do użytku pierwszą pod Wawelem wąskotorową linię tramwaju konnego. Jak podaje Jacek Kołodziej w publikacji „Krakowskie tramwaje”, początkowo omnibus konny kursował spod Dworca Głównego do mostu Podgórskiego w dzielnicy Kazimierz. Wiele przesłanek świadczy o tym, że linia ta funkcjonowała jeszcze wcześniej, bo w 1867 roku. Omnibusy zastąpiły tramwaje konne. Te po latach zostały wyparte przez elektryfikację i pierwsze w Krakowie tramwaje elektryczne.

Już w 1913 roku w Krakowie otwarto pierwszą normalnotorową linię tramwajową wraz z nową zajezdnią przy ul. św. Wawrzyńca – podaje MPK Kraków. W 1927 roku na ulice Krakowa wyjechały pierwsze regularne linie autobusowe. Prężny rozwój komunikacji przerwał wybuch II wojny światowej, jednak już miesiąc po jej zakończeniu w 1945 roku uruchomiono pierwszą linię tramwajową, a w kilka miesięcy później komunikację autobusową. W 1951 roku utworzono Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przedsiębiorstwa państwowego, a w 1952 roku otwarto linię tramwajową do Nowej Huty. Ostatnie wąskotorowe linie tramwajowe zniknęły z Krakowa rok później. W latach 1960-1983 miał miejsce kolejny rozwój krakowskiej komunikacji miejskiej. Oddano wówczas do użytku centralne tramwajowe warsztaty remontowe, uruchomiono zajezdnię w Nowej Hucie, Woli Duchackiej i Płaszowie.

Jak podaje miejski przewoźnik, w 1990 roku MPK przekształcono w sześć niezależnych spółek. W 1993 roku otwarto pierwszy skomputeryzowany punkt sprzedaży biletów przy ul. św. Wawrzyńca. Dzisiejsze MPK Kraków powstaje w 1997 roku w wyniku przekształcenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. MPK przystąpiło wówczas do Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Ze szczegółową historią krakowskiego MPK można zapoznać się pod tym linkiem.

Kraków Radio ESKA Google News
QUIZ. Czy rozpoznajesz te krakowskie budynki? Wynik 15/15 zdobędą tylko prawdziwi znawcy miasta!
Pytanie 1 z 15
Zaczynamy najprościej, jak się da. Wieżowiec na zdjęciu to:
Szkieletor
Express Biedrzyckiej - Nizinkiewicz, Bobiński VOD 1 15.11.2024