Akcja Zima

i

Autor: Komenda Miejska Policji w Krakowie - archiwum Rozpoczęła się policyjna akcja „Zima”. Funkcjonariusze kontrolować miejsca, w których przebywają osoby narażone na działanie niskich temperatur

Wiadomości

Krakowska policja rozpoczyna akcję „Zima”. Mundurowi zapowiadają wzmożone kontrole

2024-11-09 14:46

Komenda Powiatowa Policji w Krakowie przekazała, że w powiecie krakowskim rozpoczęła się akcja „Zima”. Działania prewencyjne w okresie jesienno-zimowym są prowadzone ze względu na niskie temperatury, które niosą ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Do takich niewątpliwie zalicza się wychłodzenie organizmu, mogące prowadzić nawet do śmierci. Na to w szczególności narażone są osoby bezdomne oraz będące pod wpływem alkoholu. Mundurowi rozpoczęli tegoroczną akcję „Zima” 1 listopada, a zakończą ostatniego dnia marca 2025 roku. W tym czasie będą kontrolować miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone zgubnymi skutkami niskich temperatur.

Kraków. Rozpoczęła się policyjna akcja „Zima”. Funkcjonariusze kontrolować miejsca, w których przebywają osoby narażone na działanie niskich temperatur

Komenda Powiatowa Policji w Krakowie rozpoczęła na początku listopada działania prewencyjne pod nazwą „Zima”, które potrwają aż do końca marca 2025 roku. Funkcjonariusze zapowiadają wzmożone kontrole miejsc gromadzenia się osób bezdomnych, przede wszystkim w godzinach wieczornych i nocnych. Obszarem objętym ich aktywnością będą między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany czy klatki schodowe. Napotkany w takich miejscach osoby, przez wzgląd na ich życie i zdrowie, będą doprowadzane do schroniska lub noclegowni. Tam otrzymają specjalistyczną pomoc, a także otrzymają niezbędne informacje o środkach higieny oraz posiłkach, z których będą mogli skorzystać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach na terenie powiatu krakowskiego. Ponadto mundurowi na co dzień współpracują z pracownikami socjalnymi ośrodków pomocy społecznej, zwłaszcza w zakresie wymiany informacji o osobach, które potrzebują pomocy.

Krakowscy policjanci zwracają uwagę, że szczególnie będą przyglądać się sytuacji osób nietrzeźwych, które przebywają na wolnym powietrzu. To właśnie one należą do grupy największego ryzyka, bowiem wśród nich najczęściej dochodzi do zgonów z wychodzenia organizmu. Takie osoby będą doprowadzane do miejsca zamieszkaniu lub do wytrzeźwienia.

– Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscach ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osoby bezdomnej przebywającej w miejscach, w których może ulec zamarznięciu (tj. dworce, klatki schodowe, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na chodnikach, ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie-mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe. Apelujemy również, by zwrócić uwagę na znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie osoby samotne, nieporadne życiowo oraz nietrzeźwe, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach. Prosimy o informowanie o takich osobach policję lub ośrodki pomocy społecznej, gdyż niejednokrotnie tylko wczesna reakcja może zapobiec ich śmierci. Pamiętajmy! Gdy widzimy człowieka, któremu grozi śmierć z wychłodzenia, reagujmy – wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 986. Ten telefon może uratować czyjeś życie! – apelują funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Mundurowi przypominają, że również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłaszać policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia. Wystarczy na Mapie zgłosić zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie. Ponadto można skontaktować całodobowo z funkcjonariuszami telefonicznie pod numerem 987.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Duże zmiany Nowej Hucie. Trwa wielkie sprzątanie po latach zaniedbań [GALERIA]

Krakowski QUIZ. Jak dobrze orientujesz się na Starym Mieście? Sprawdź się krakusie, sprawdź się turysto!
Pytanie 1 z 12
Budynek na zdjęciu to:
Teatr Słowackiego
Grób Jerzego Stuhra na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie