Zakrzówek

i

Autor: Dominika Baraniec

WIADOMOŚCI

Krakowski Zakrzówek wyróżniony. "To unikalna przestrzeń rekreacyjna"

2024-10-01 9:01

Po zakończonej w 2023 r. rewitalizacji Zakrzówek stał się jednym z najbardziej obleganych miejsc na mapie Krakowa. Zwłaszcza w sezonie letnim nie brakuje chętnych do wejścia na teren kąpieliska. Już kilkukrotnie wspominaliśmy na naszych łamach o osobach, które stoją w wielogodzinnych kolejkach, żeby dostać się na pomosty. Według ostatnich doniesień Zakrzówek jest doceniany nie tylko przez mieszkańców i turystów korzystających ze zbiornika, ale także przez specjalistów. Miejsce zostało bowiem wyróżnione w aż dwóch konkursach.

Rewitalizacja Zakrzówka. Krakowskie kąpielisko przyciąga tłumy

W czerwcu 2023 r.  miasto udostępniło mieszkańcom liczący ponad 50 hektarów Park Zakrzówek, którego centralnym punktem jest ogólnodostępne kąpielisko. Na jego tafli znajduje się aż pięć basenów o różnej głębokości, dzięki czemu ze zbiornika mogą korzystać osoby o różnym stopniu umiejętności pływackich. Chętnych do wejścia na pomosty nie brakuje - o tłumach, jakie oblegają krakowski zalew usłyszała cała Polska. Modernizacja terenu dawnego kamieniołomu objęła jednak nie tylko prace nad samym zbiornikiem, ale także utworzenie oznakowanych ścieżek dla biegaczy, którzy chętnie trenują na Zakrzówku (podobnie jak rowerzyści i wspinacze) oraz całej infrastruktury służącej rekreacji (m.in. huśtawek, miejsc piknikowych, stołów do ping-ponga czy strefy grillowej). We wrześniu ta krakowska inwestycja została doceniona przez dwie kapituły.

Zakrzówek z nagrodami. To "Modernizacja Roku"

Jak ogłosił Zarząd Zieleni Miejskiej, który administruje Parkiem Zakrzówek, krakowska inwestycja otrzymała tytuł "Modernizacja Roku 2023" w kategorii obiekty sportu, rekreacji i turystyki w 28. edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Jak wynika z uzasadnienia, jurorzy docenili m.in. małą ingerencję inwestycji w przyrodę, projekt pomostów oraz inkluzywność obiektu:

Projekt rewitalizacji Parku Zakrzówek w Krakowie to znakomity przykład stworzenia unikalnej przestrzeni rekreacyjnej na terenie dawnego kamieniołomu wapienia. Integrując funkcje społeczne, edukacyjne i wypoczynkowe, projekt skutecznie minimalizuje ingerencję w naturalny krajobraz. Kluczowym celem było zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności tego wyjątkowego obszaru, jednocześnie chroniąc jego różnorodność biologiczną. Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów są pływające pomosty i baseny, które zlokalizowano w istniejącym zbiorniku wodnym. Pomosty o łukowatym kształcie harmonijnie wpisują się w naturalny brzeg, podczas gdy różnorodne baseny – o różnych głębokościach – oferują atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Projekt wprowadza także obwodową ścieżkę, która zapewnia płynny dostęp do całego parku, integrując różne formy ruchu: piesze, rowerowe i kołowe.

Ponadto we wrześniu kapituła konkursu "Lodołamacze 2024" regionu małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego przyznała wyróżnienie w kategorii Przyjazna Przestrzeń dla Parku Zakrzówek oraz profesora Marcina Furtak i Pracowni Projektowej F-11 za przystosowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jesteśmy w Google News. Dołącz do nas i śledź Kraków Radio ESKA codziennie. Obserwuj Kraków.Eska.pl/!

Tłumy na Zakrzówku. Ludzie stoją w kilkugodzinnych kolejkach na kąpielisko

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki
Małopolska Noc Naukowców 2024 w Krakowie na AGH i Uniwersytecie Rolniczym