Licealiści z Krakowa chcą pomagać z depresją, izolacją i lękami społecznymi. Stworzyli zespól o nazwie "psychoMOCni". Popularyzują wśród rówieśników rozmowy na temat problemów psychicznych i szukanie pomocy z ich zwalczaniem. Głównym narzędziem ku temu są media społecznościowe.
Poprzez relacje instastories staramy się mieć taki w miarę żywy kontakt z odbiorcami i żeby to była taka dwustronna relacja, że tak to nazwę, a nie, że my tylko sucho dajemy fakty - mówi liderka zespołu Anna Florkowska.
Członkowie zespołu publikują w internecie informacje, prezentacje i wywiady związane z tematem psychologii. W przyszłości chcą też prowadzić szkolenia.
Kolejnym naszym działaniem, które chcemy zrealizować, które niestety przez na pandemię nie wiemy czy wyjdzie, ale będziemy się starać, to są warsztaty dla uczniów szkół podstawowych z siódmych i ósmych klas. Na temat pomocy psychologia i wszystkich zaburzeń psychicznych - mówi jeden z "psychoMOCnych" Bartosz Kroh.
Zespół działa od niedawna a już dostaje dużo wiadomości z prośbami o pomoc lub rady gdzie jej szukać. PsychoMOCni mówią, że to tylko pokazuje jak zaniedbana jest sfera pomocy psychologicznej dla młodzieży w Polsce.
Sieć obywatelska Watchdog przygotowała kilka lat temu raport wedle którego na około 7 milionów polskich dzieci przypada jedynie niecałych 400 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Opieka w tym zakresie oferowana w ramach państwowej służby zdrowia pozostawia zdaniem pacjentów wiele do życzenia.