Krzysztof Penderecki nie żyje

i

Autor: AKPA Krzysztof Penderecki nie żyje

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Światowej sławy muzyk miał 86 lat

2020-03-29 10:10

Smutne informacje płyną do nas w niedzielę. W wieku 86 lat zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki. Był światowej sławy kompozytorem i dyrygentem. Na swoim koncie miał dziesiątki prestiżowych nagród. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”

Jako pierwsze o śmierci muzyka poinformowało Radio Kraków, powołując się na rodzinę muzyka.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Przez wiele lat był związany z Krakowem

Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy (woj. podkarpackie). Zaczął komponować, gdy skończył osiem lat. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (dziś Akademii Muzycznej). W latach 1966-68 był wykładowcą w niemieckiej Volkwang Hochschule für Musik w Essen.

W 1975 roku został rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej, urząd sprawował przez 15 lat. W tym samym okresie wykładał też na amerykańskim Yale University School of Music. Jego kariera dyrygencka zaczęła się mocno rozwijać.

Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów. W tym koncerty instrumentalne, utwory religijne, a także kameralne. Do jego najbardziej rozpoznawalnych melodii należą "Ofiarom Hiroszimy - Tren", "Pasja według św. Łukasza", "Polskie Requiem" oraz "III Symfonia".

Krzysztof Penderecki nie żyje. Jego muzyka w światowych filmach

Penderecki komponował również do światowej sławy przebojów kinowych. Jego utwory znalazły się m.in. w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuarona, "Katyń" Andrzeja Wajdy, czy "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Był laureatem wielu nagród

Penderecki był laureatem wielu nagród. Na swoim koncie miał m.in. dwukrotnie Prix Italia oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy. Wiele uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych nadało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki miał również honorowe obywatelstwo Bydgoszczy, był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał też szereg odznaczeń państwowych, w tym Order Orła Białego.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Miał trójkę dzieci

Mąż Elżbiety Pendereckiej. Miał troje dzieci – z pierwszego małżeństwa z Barbarą Penderecką: Beatę (absolwentka Akademii Muzycznej, dziennikarka Polskiego Radia w Krakowie) oraz z małżeństwa z Elżbietą Penderecką: Łukasza (ukończył cztery kierunki studiów: medycynę, psychologię, zarządzanie i polonistykę; praktykował jako psychiatra) i Dominikę (ukończyła filologię włoską).

Policja w Krakowie apeluje o pozostanie w domach
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?