Dorożka Kraków

i

Autor: Pixaby

ŻYCIE MIASTA

KSOZ apeluje w sprawie dorożek. Żąda od UMK wprowadzenia całkowitego zakazu na terenie całego miasta

2024-06-19 9:59

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt (KSOZ) ponownie zaapelowało do Urzędu Miasta Krakowa o całkowitą likwidację transportu konnego i dorożek. Aktywiści i aktywistki chcą, aby dorożki nie tylko zniknęły z Rynku Głównego, ale z całego miasta. Ma to związek z prognozowanymi w najbliższym czasie upałami.

Kraków. Dorożki znikają z Rynku Głównego ze względu na upał

Ze względu na prognozowane wysokie temperatury i upadł, Urząd Miasta Krakowa wydał decyzję o zamknięciu postoju dorożek i zakazu przejazdu przez Rynek Główny, który obowiązuje w dniach 18-19 czerwca, w godz. 9.30–19.30. Ponadto nieczynny będzie także postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej, przed bazyliką Mariacką. UMK zobowiązał także woźniców do korzystania z wyznaczonych zacienionych postojów zastępczych (przy Barbakanie oraz na alejkach Plant – przy ul. Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a ul. Mikołajską), dodatkowego regularnego pojenia koni oraz bieżącego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

KSOZ apeluje do Urzędu Miasta Krakowa o całkowitą likwidację transportu konnego w mieście

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt od 7 lat domaga się docelowo wprowadzenia całkowitego zakazu wykorzystywania koni dorożkarskich do pracy w Krakowie, podobnego do zakazów, jakie obowiązują już m.in. w Londynie, Paryżu, Rzymie, czy Barcelonie. Aktywiści i aktywistki KSOZ przekonują, że wykorzystywanie koni w celach rozrywkowych w centrum wielkiego miasta w XXI wieku jest niegodziwe etycznie, całkowicie sprzeczne z dobrostanem tych zwierząt, sprowadzonych do roli przedmiotów i nie ma ono nic wspólnego z prawdziwą kulturą.

— KSOZ domaga się od Urzędu Miasta Krakowa wprowadzenia natychmiastowego zakazu pracy koni dorożkarskich na terenie całego miasta, a nie tylko na Rynku Głównym. Wprowadzone z dniem dzisiejszym (18.06) przez magistrat dwudniowe ograniczenia w ruchu dorożek mają bowiem charakter pozorny i nie zabezpieczają zdrowia i życia koni. Przy temperaturach przekraczających poziom 30 stopni C i poziom 50 stopni C przy nawierzchni, wyłączenie z ruchu dorożkarskiego tylko Rynku Głównego, przy jednoczesnym zezwoleniu na pracę koni dorożkarskich w sąsiednich częściach centrum miasta, jest działaniem całkowicie nieadekwatnym do sytuacji — przekazał KSOZ.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

KSOZ przypomina o wypadkach z udziałem dorożek konnych w Krakowie

Prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt Agnieszka Wypych przypomina, że chociaż transport konny i krakowskie dorożki wydają się być z pozoru bezpieczne, tak wcale nie jest. KSOZ przypomina, że na terenie Krakowa regularnie dochodzi do dramatycznych zdarzeń z udziałem koni dorożkarskich. Wiele z nich kończy się groźnymi urazami i kontuzjami, ale nie brakuje także wypadków śmiertelnych, jak na ul. Monte Cassino, Powstańców czy Świętego Jana.

Kolejna figurka na smoczym szlaku. Poznajcie Smoka Kazimierza:

Parada Smoków 2024 w Krakowie