Kraków. Dorożki znikają z Rynku Głównego ze względu na upał
Ze względu na prognozowane wysokie temperatury i upadł, Urząd Miasta Krakowa wydał decyzję o zamknięciu postoju dorożek i zakazu przejazdu przez Rynek Główny, który obowiązuje w dniach 18-19 czerwca, w godz. 9.30–19.30. Ponadto nieczynny będzie także postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej, przed bazyliką Mariacką. UMK zobowiązał także woźniców do korzystania z wyznaczonych zacienionych postojów zastępczych (przy Barbakanie oraz na alejkach Plant – przy ul. Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a ul. Mikołajską), dodatkowego regularnego pojenia koni oraz bieżącego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
KSOZ apeluje do Urzędu Miasta Krakowa o całkowitą likwidację transportu konnego w mieście
Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt od 7 lat domaga się docelowo wprowadzenia całkowitego zakazu wykorzystywania koni dorożkarskich do pracy w Krakowie, podobnego do zakazów, jakie obowiązują już m.in. w Londynie, Paryżu, Rzymie, czy Barcelonie. Aktywiści i aktywistki KSOZ przekonują, że wykorzystywanie koni w celach rozrywkowych w centrum wielkiego miasta w XXI wieku jest niegodziwe etycznie, całkowicie sprzeczne z dobrostanem tych zwierząt, sprowadzonych do roli przedmiotów i nie ma ono nic wspólnego z prawdziwą kulturą.
— KSOZ domaga się od Urzędu Miasta Krakowa wprowadzenia natychmiastowego zakazu pracy koni dorożkarskich na terenie całego miasta, a nie tylko na Rynku Głównym. Wprowadzone z dniem dzisiejszym (18.06) przez magistrat dwudniowe ograniczenia w ruchu dorożek mają bowiem charakter pozorny i nie zabezpieczają zdrowia i życia koni. Przy temperaturach przekraczających poziom 30 stopni C i poziom 50 stopni C przy nawierzchni, wyłączenie z ruchu dorożkarskiego tylko Rynku Głównego, przy jednoczesnym zezwoleniu na pracę koni dorożkarskich w sąsiednich częściach centrum miasta, jest działaniem całkowicie nieadekwatnym do sytuacji — przekazał KSOZ.
KSOZ przypomina o wypadkach z udziałem dorożek konnych w Krakowie
Prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt Agnieszka Wypych przypomina, że chociaż transport konny i krakowskie dorożki wydają się być z pozoru bezpieczne, tak wcale nie jest. KSOZ przypomina, że na terenie Krakowa regularnie dochodzi do dramatycznych zdarzeń z udziałem koni dorożkarskich. Wiele z nich kończy się groźnymi urazami i kontuzjami, ale nie brakuje także wypadków śmiertelnych, jak na ul. Monte Cassino, Powstańców czy Świętego Jana.