kozica

i

Autor: Mirco Noti, pexels.com

WIADOMOŚCI

Wiosenne liczenie kozic w Tatrach zakończone. W porównaniu z zeszłym rokiem zwierząt jest mniej

2024-06-18 15:30

Na początku czerwca w Tatrach odbyła się wiosenna edycja liczenia kozic. Według wyników opublikowanych na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego łącznie w górach odnotowano 793 osobników tego gatunku. W porównaniu z zeszłym rokiem ich populacja uległa zatem zmniejszeniu.

Wiosenne liczenie kozic w Tatrach. 793 zwierząt w całych Tatrach

Liczenie kozic organizowane jest w Tatrach dwa razy w roku: wiosną i jesienią. W akcji biorą udział przyrodnicy z polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i jego słowackiego odpowiednika - TANAPu. Zwierzęta są więc liczone na terytoriach obu państw. W tym roku edycja wiosenna odbyła się 5 czerwca. Według wyników przedstawionych przez Tatrzański Park Narodowy na terenie Polski znajdowały się wówczas 204 kozice, 2 capów, 53 kozy oraz 24 koźlęta tegoroczne, stanowiące 11,8% populacji. Z kolei na terytorium Słowacji naliczono znacznie więcej zwierząt - 589, w tym 99 capów, 130 kóz oraz 56 koźląt tegorocznych, które stanowią 9,5% populacji. Należy jednak podkreślić, że ów podział jest całkowicie sztuczny, gdyż zwierzęta nieustannie przemieszczają się między granicą obu państw. Ponadto Tatrzański Park Narodowy zaznacza, że błąd oszacowania może znacznie przekraczać 10%. Łączna liczba 793 kozic zamieszkujących Tatry wiosną 2024 r. jest zatem liczbą umowną.

Kozice w Tatrach. Populacja zwierząt maleje z roku na rok

Porównując tegoroczne wyniki liczenia kozic do wyników z ubiegłych lat, widoczny jest spadek populacji zwierząt, niemniej różnice nie są wielkie. Jesienią 2023 r. naliczono bowiem 926 okazów, natomiast wiosną ubiegłego roku - 816 sztuk. W latach 2017-2024 najwyższą populację kozic odnotowano jesienią 2018 r. Wówczas Tatry zamieszkiwało 1431 osobników tego gatunku.

Parada Smoków 2024 w Krakowie

Tak mieszkają Sebastian Karpiel-Bułecka i Paulina Krupińska. Ich dom to prawdziwa willa z widokiem na Tatry

QUIZ. Które z tych miejscowości leżą w Małopolsce? Pytania mogą zaskoczyć

Pytanie 1 z 10
1. Żywiec to miasto leżące w Małopolsce: