Kwalifikacja wojskowa 2023. Kogo wezwie wojsko?
Kwalifikacja wojskowa 2023 rozpoczęła się w poniedziałek, 17 kwietnia. Potrwa do 21 lipca. Przez ten czas komisje lekarskie przebadają i nadadzą kategorie wojskowe grupie 230 tysięcy osób. Kto ma obowiązek stawić się na kwalifikacji wojskowej? Kogo wezwie wojsko? W 2023 na komisji lekarskiej obowiązkowo muszą stawić się mężczyźni urodzeni w 2004 roku oraz ci, którzy urodzili się w latach 1999-2003, ale nie posiadają przydzielonej kategorii wojskowej.
Na komisjach stawią się także kobiety, które swoją przyszłość wiążą z m.in. zawodami medycznymi, weterynarią czy psychologią urodzone w latach 1999-2004.
Kwalifikacja wojskowa 2023. Czy można uniknąć komisji wojskowej?
Na samym początku należy podkreślić, że stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Czy można więc uniknąć komisji wojskowej? Czy za niestawienie się na wezwanie do wojska coś nam grozi? Kandydat, który otrzyma odpowiednie wezwanie, ale nie pojawi się na kwalifikacji bez podania przyczyny jest zagrożony grzywną lub ograniczeniem wolności. W niektórych przypadkach osoby uprawnione mogą zdecydować się na przymusowe doprowadzenie kandydatów.
Ci, którzy nie zgłoszą się na komisję muszą poinformować o tym fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta najpóźniej w dniu, w którym należy stawić się na kwalifikacji. Trzeba także obowiązkowo podać przyczynę niestawienia się na komisji.
Co należy ze sobą zabrać na kwalifikację wojskową?
Dostałeś wezwanie na kwalifikację wojskową 2023? Pewnie zastanawiasz się, jakie rzeczy ze sobą zabrać! Podpowiadamy. Osoby, które otrzymały wezwanie na kwalifikację wojskową 2023 muszą zabrać ze sobą dowód osobisty i dokumenty potwierdzające kontynuację nauki lub wykształcenie. Należy również mieć ze sobą zdjęcie bez nakrycia głowy.
Jakie są kategorie wojskowe?
- Kategoria A
Otrzymanie kategorii A oznacza zdolność do czynnej służby wojskowej, czyli zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej.
- Kategoria B
Otrzymanie kategorii B oznacza czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, natomiast w okresie do 24 miesięcy od dnia badania stan zdrowia kandydata pozwala na rokowania do odzyskania zdolności do pełnienia służby czynnej.
- Kategoria D
Przyznanie kategorii D oznacza niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.
- Kategoria E
Osoba, która otrzymała kategorię E jest trwale i całkowicie niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w czasie ogłoszenia mobilizacji oraz podczas wojny.
Czy można zmienić kategorię wojskową? Wezwania na kwalifikacje wojskowe 2023
Zmiana kategorii wojskowej jest możliwa jeśli stan naszego zdrowia poprawił się lub pogorszył od czasu badania przez komisję lekarską. Istnieje możliwość złożenia odpowiedniego wniosku do Wojskowego Centrum Rekrutacji wraz z dokumentacją medyczną.
Czy po komisji wojskowej trafia się do rezerwy?
Osoby, którym komisja lekarska przydzieli kategorię „A”, „B” lub „D” zostaną (po uprawomocnieniu orzeczenia komisji) przydzielone do rezerwy.