Kwalifikacja wojskowa 2025 w Krakowie. Kiedy się odbędzie?
Na początek warto zaznaczyć, czym jest kwalifikacja wojskowa. Zgodnie z prawem kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Polski. Czynności wykonywane w ramach kwalifikacji wojskowej są prowadzone przez powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i szefów WCR. Zwierzchni nadzór nad przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej sprawuje minister obrony narodowej. Ogólnie rzecz biorąc, kwalifikacja wojskowa polega na założeniu ewidencji wojskowej, ustaleniu zdolności do służby oraz wydaniu zaświadczenia o stawieniu się na komisję. Kto w 2025 roku otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową? Będą to:
- Mężczyźni urodzeni w 2006 roku.
- Mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.
- Osoby uznane w latach 2023–2024 za czasowo niezdolne do służby, które chcą uzyskać nową kategorię zdolności.
- Kobiety urodzone w latach 1998–2006 z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku lub kończące studia/kursy na kierunkach związanych z obronnością.
- Ochotnicy oraz osoby pełnoletnie do 60 roku życia, które nie mają określonej kategorii zdolności.
Kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa 2025 w Krakowie? W tym roku wszyscy, którzy otrzymają wezwanie będą musieli stawić się na komisji wojskowej w ustalonym terminie od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Co roku w tym kontekście pada istotne pytanie – czy kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa? Co grozi za niestawienie się na komisji wojskowej? Sama kwalifikacja nie jest mobilizacją wojskową, ale trzeba pamiętać, że stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej 2025 jest obowiązkowe. Osoby, które uchylą się od tego obowiązku mogą zostać doprowadzone na miejsce przez policję lub zostać ukarane grzywną.
Kwalifikacja wojskowa 2025. Jakie są kategorie wojskowe?
W czasie kwalifikacji wojskowej osoby wezwane otrzymują również kategorie wojskowe, przydzielane na podstawie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Są to:
- kategoria A - zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, o której mowa w art. 129, a także zdolność do odbywania służby zastępczej;
- kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju;
- kategoria D - niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Jak wygląda kwalifikacja wojskowa 2025?
Dla wielu osób stawienie się na kwalifikacji wojskowej może powodować stres. Należy jednak odłożyć obawy na bok – kwalifikacja wojskowa nie jest zbyt skomplikowana i przebiega w określony i stosunkowo szybki sposób. Najpierw komisja sprawdza tożsamość wezwanej osoby, a następnie przystępuje do badania stanu zdrowia kandydata (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). Po ukończeniu tego procesu następuje orzeczenie kategorii wojskowej. Kandydaci mogą spodziewać się szeregu pytań dotyczących stanu zdrowia, wobec czego warto znać własną historię medyczną.