Przede wszystkim ludzkie życie, ale też dziedzictwo zasługuje na ratunek przed wojną. Kraków odpowiedział na apel Lwowa o pomoc w ochronie tamtejszych zabytków. Ruszyła zbiórka materiałów, które mogą posłużyć do obrony bezcennych dzieł sztuki oraz elementów architektonicznych miasta w razie działań zbrojnych.
Gaśnice piankowe i proszkowe, koce gaśnicze i tkaniny niepalne, to jest wełna mineralna w każdej ilości do zabezpieczenia witraży, pomników, rzeźb, stiuków, płaskorzeźb, Kaplicy Bojmów, fragmentów Katedry Łacińskiej, Cmentarz Łyczakowski - mówi Pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw Kultury Robert Piaskowski.
Pomoc zaoferowali też krakowscy muzealnicy, między innymi Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
Włączamy się we wszelkie działania także we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tej chwili podjęliśmy taką decyzję aby w naszym oddziale Muzeum Podgórza od godziny 10:00 do 19:00 przyjmować właśnie te dary, które są potrzebne do ratowania lwowskich zabytków - mówi.
Zdaniem krakowskich muzealników o wiele za wcześnie jest aby mówić o ewentualności ewakuacji zabytków z Ukrainy. Tamtejsze środowisko muzealne jest doskonale przygotowane aby chować bezcenne dzieła sztuki przed zniszczeniem i rabunkiem, więc nikt obecnie o takiej ewakuacji nie mówi.
Zbiórki miejskie materiałów ochronnych są prowadzone w dni powszednie w dwóch lokalizacjach: Halach magazynowych przy ulicy Bartników 10 w godzinach od 9:00 do 18:00, oraz w Zintegrowanym Centrum Dziedzictwa Krakowa przy ulicy Świętego Krzyża 1 w godzinach od 8:00 do 16:00.