Mała Amal w Krakowie.

i

Autor: Ula Bienia

Mała Amal spacerowała ulicami Krakowa! Spotkała się z mieszkańcami

2022-05-15 15:22

Mała Amal odwiedziła Kraków! To ponad trzymetrowa lalka, która spotkała się w piątek z Prezydentem Jackiem Majchrowskim oraz z mieszkańcami. Postać animują trzy osoby. Amal podróżuje po całej Europie, zwracając uwagę na sytuację najmłodszych uchodźców z Ukrainy. Oprócz Krakowa odwiedziła także Lublin i Przemyśl.

Podczas spotkania Prezydent Jacek Majchrowski wręczył małej Amal prezent w postaci figurki gołąbka. To symbol Krakowa, ale także pokoju. Prezydent życzył lalce szerokiej drogi oraz wspomniał, że miasto stało się nowym domem dla ukraińskich dzieci. 

Do obsługi lalki potrzebne są trzy osoby. Dwie animują ręce Amal, a jedna stojąc na szczudłach, porusza głową postaci. Lalka wykonana została z trzciny i z włókna węglowego. Całość przedsięwzięcia została wyprodukowana przez Davida Lana, Tracey Seaward i Stephena Daldry’ego dla The Walk Productions we współpracy z Handspring Puppet Company pod kierownictwem dyrektora Amira Nizara Zuabiego. 

- Wiem co to za lalka. Teraz jesteśmy w tej samej sytuacji co ona. Mamy sporą zajawkę w stronę właśnie teatru lalkarskiego. Chcieliśmy zobaczyć, jak animowana jest 3,5 metrowa lalka. Zawiedzeni nie jesteśmy. Ma poszarpaną sukienkę, trochę za duże buty. Myślę, że takie gesty solidarności są teraz szczególnie potrzebne - mówią mieszkańcy. 

Mała Amal to dziewięcioletnia, syryjska dziewczynka, która próbuje odnaleźć swoją matkę. Stała się symbolem milionów dzieci, które przez wojnę zostały rozdzielone ze swoimi rodzinami. Przemierzyła już 8 tysięcy kilometrów z apelem do świata: "nie zapominajcie o nas".

Mała Amal odwiedziła Kraków

QUIZ: Radio, winyle i kasety w PRL-u. Czego się wtedy słuchało?

Pytanie 1 z 10
W utworze „Aqualung” Jethro Tull, wielkim przeboju początku lat 70., padają słowa - Czuję się jak: