- Akcja pozwoli też odczarować relacje lekarzy z pacjentami, które są zaburzone w czasie pandemii. Pacjent ma traumę z powodu koronawirusa, a w szpitalu spotyka jeszcze takiego kosmitę, któremu nie widać uśmiechu czy oczu, który w dodatku nie może normalnie zbadać pacjenta, osłuchać go, dotknąć. Musimy pokazać, że te kombinezony są konieczne, ale kryją się pod nimi życzliwi lekarze, którzy też nie są zadowoleni z tych warunków pracy - mówi pomysłodawca projektu Marcin Mikos z Fundacji Zdrowia Publicznego.
Opiekę artystyczną nad projektem sprawują artyści z Teatru Groteska. Od kilku dni trwają intensywne prace związane z dostosowaniem wymiarów kostiumów do nowych "aktorów".
- Przygotujemy tutaj pewną odskocznie dla lekarzy, którzy będą mogli poznać drugą stronę naszej pracy. Będą mieli profesjonalną garderobę, nie zabraknie fachowej charakteryzacji, dla nas również będzie to namiastka codziennej pracy w tym trudnym dla teatrów okresie - mówi scenografka Małgorzata Zwolińska.
Kalendarz "Lekarze z bajki" będzie dostępny w księgarniach internetowych Medycyny Praktycznej oraz Fundacji Zdrowia Publicznego już od 15 grudnia.