Kwalifikacja wojskowa rozpoczyna się od złożenia ewidencji wojskowej, czyli specjalnych dokumentów, zawierających dane osobowe kandydata. Następnie komisja lekarska przeprowadza odpowiednie badania, w celu ustalenia zdolności rekrutującego się do podjęcia czynnej służby wojskowej. Po nich kandydaci otrzymują książeczkę wojskową.
Ponad 20 tysięcy mieszkańców województwa zostało wezwanych do uczestnictwa w badaniach. Komisja lekarska sprawdza zdolność kandydatów do pełnienia służby wojskowej i przyznaje im jedną z czterech kategorii: A, B, D lub E. Na badania mogą zgłaszać się także ochotnicy.
- Wystarczy mieć ukończone 18 lat. Rocznik podstawowy to 2003. Wzywamy także osoby ze starszych roczników, które nie stawiły się z jakiegoś powodu na komisję wojskową. Wzywamy także kobiety, które ukończyły medycynę, psychologię lub weterynarię - mówi podpułkownik Paweł Wójcik, Zastępca Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.
Pierwsi kandydaci wzięli już udział w kwalifikacji. Ich zdolności są badane między innymi w Wojskowym Klubie Sportowym "Wawel" w Krakowie. Jednak niektórzy kandydaci podkreślają, że będą służyć w wojsku tylko w ostateczności.
- Nie to, że jakoś specjalnie chcę służyć w wojsku, ale jeżeli będzie taka potrzeba, to stanę w obronie ojczyzny. Mam ciekawsze plany w życiu niż służba wojskowa. Na chwilę obecną mam inne plany, które nie są związane z tym tematem, ale nie mówię, że nie - mówią kandydaci.
Kwalifikacja wojskowa w całej Polsce potrwa do 8 lipca.
Polecany artykuł: