Coraz więcej chorych na COVID-19. Wojewoda reaguje

i

Autor: Pixabay

Małopolskie: do końca miesiąca wszystkie szpitale będą musiały mieć miejsca dla chorych z COVID-19

2021-11-09 15:42

Do końca miesiąca wszystkie szpitale w Małopolsce, zwłaszcza w Krakowie, będą zobowiązane do uruchomienia nowych miejsc covidowych – zapowiedział w poniedziałek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości w Barbakanie ma być uruchomiony plenerowy punkt szczepień.

Jak poinformował wojewoda, od poniedziałku liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 w regionie wzrośnie o kolejnych 80. "Chcemy być dwa kroki przed epidemią" – podkreślił Kmita.

Według danych o nowych przypadkach COVID-19 ponad 40 proc. z nich to zakażenia osób z Krakowa, powiatu krakowskiego i wielickiego. Dynamicznie rośnie przy tym liczba przypadków ciężkich, które wymagają zastosowania respiratorów.

Tak wyglądał marsz dla Izy w Krakowie

Dlatego do końca miesiąca wszystkie szpitale w Małopolsce, zwłaszcza z Krakowa, będą zobowiązane do uruchomienia nowych miejsc covidowych – mówił wojewoda. Dyrektorzy szpitali mają sami zdecydować, które oddziały zostaną przekwalifikowane.

Kmita powiedział, że obecnie nie ma planu, by poza Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego, uruchamiać kolejny szpital tymczasowy, ale w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja, czy krakowski Szpital MSWiA ponownie będzie placówką "jednoimienną" - covidową.

Wojewoda małopolski chce zachęcić samorządowców, by przy okazji obchodów Święta Niepodległości organizowali u siebie akcje szczepień. Maja się one odbyć w 13 miejscach. W Krakowie namioty, w których będzie można przyjąć preparaty przeciw Covid-19, staną w Barbakanie.

Sonda
Czy zdecydował_abyś się na zażycie leku na Covid-19?