Manicure hybrydowy. Najnowsze badania dają odpowiedź na pytanie, czy jest niebezpieczny
Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu oraz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, w Stanach Zjednoczonych, ustalili, że promienie UV (ultrafioletowe), które emitują lampy, którymi utwardza się lakiery hybrydowe może mieć negatywny wpływ na zdrowie, a konkretnie - uszkadzać skórę dłoni. Promienie bowiem przenikają przez skórę i mogą uszkodzić DNA komórek, co może nieznacznie zwiększyć zachorowanie na choroby, w tym nowotworowe. Badania przeprowadzone w styczniu 2023 roku dowodzą, że promieniowanie może powodować mutacje komórek.
Amerykańska Akademia Dermatologii ostrzega także, że promieniowanie UV, które emitują lampy, którymi utwardza się manicure hybrydowy (w tym także lampy LED), powodują przedwczesne starzenie się skóry, która na zewnętrznej części dłoni jest wyjątkowo delikatna i podatna na podrażnienia. Z czego to wynika? Promienie ultrafioletowe niszczą kolagen i elastynę, czyli białka włókniste w tkankach łącznych - budulec skóry. Naukowcy zauważają, że pomocne może być nałożenie przez kosmetyczkę kremu z filtrem UV, który zabezpieczy skórę przed ekspozycją. O swoim odkryciu dotyczącym negatywnych skutków wykonywania "hybrydy" opowiedziała naukowczyni z USA, Maria Zhivagui.
- Kiedy zobaczyłam, że promieniowanie lamp UV powoduje śmierć komórek i że nawet po jednej 20-minutowej sesji zachodzą w nich mutacje, byłam zaskoczona - stwierdziła Maria Zhivagui.