Matura z polskiego na poziomie rozszerzonym. Co znalazło się w arkuszu?
Matura polski rozszerzony. W środę, 17 maja o godzinie 9.00 tegoroczni maturzyści, którzy zdecydowali się przystąpić do matury z polskiego na poziomie rozszerzonym rozpoczęli egzamin. W arkuszu znajdują się dwa tematy. Prawdopodobnie na maturze w formule 2023, którą zdaje większość tegorocznych maturzystów, jeden dotyczy lektury z poziomu rozszerzonego i zagadnienia z nią związanego. Drugi temat może dotyczyć konwencji literackiej, rodzaju stylizacji, tendencji w literaturze, sposobu kreacji - ogólnie mówiąc bardziej teoretycznego zagadnienia. W sieci pojawiają się przecieki - lecz czy się sprawdzą? O tym przekonamy się, gdy dzisiejsi zdający zakończą maturę rozszerzoną z polskiego.
Matura rozszerzona z polskiego 2023. Znamy prawdopodobne tematy. "Mała apokalipsa" na maturze na poziomie rozszerzonym?
O godz. 10.53 w sieci pojawiły się pierwsze głosy o tym, jakie tematy są na maturze rozszerzonej z polskiego. Warto jednak pamiętać, że nie jest to potwierdzone i nie wiadomo, czy to rzeczywiście tematy widniejące w arkuszu. Jedna z internautek napisała, że tematy, jakie znalazły się na maturze rozszerzonej z polskiego w formule 2023 to:
- Realizm i fantastyka. Rozważ jaką rolę pełni wykorzystanie konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze.
- Nawiązania biblijne i antyczne na podstawie „Małej apokalipsy” Tadeusza Konwickiego.
Matura rozszerzona z polskiego 2023. PRZECIEKI, typy, tematy
Twitter, TikTok a także inne media społecznościowe huczą od przecieków na temat tego, co znalazło się na maturze rozszerzonej z polskiego. Jaka lektura jest narzucona w jednym z tematów? Na liście jest ich wiele, ale przecieki najczęściej mówią o:
- "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego,
- "Szewcach" Witkacego,
- "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa,
- "Małej apokalipsie" Tadeusza Konwickiego,
- "Nie-Boskiej Komedii" Zygmunta Krasińskiego.
Niektórzy, choć mniejszość, typują też, że w arkuszu matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym mógł znaleźć się też William Szekspir i "Hamlet" lub Juliusz Słowacki z dramatem "Lilla Weneda". Przecieki co do drugiego tematu na rozszerzonym polskim mówią o tym, że być może trzeba odnieść się do "Poetyki" Arystotelesa. Konwencją, o której mówiło się, że ma znaleźć się na maturze rozszerzonej z polskiego jest oniryzm. Choć egzamin się jeszcze nie skończył, w sieci pisze się o mieszaniu się o funkcji mieszania się konwencji realistycznej i fantastycznej.