Miasteczko AGH

i

Autor: Małgorzata i Włodzimierz Błażejczyk, Miasteczko Studenckie AGH w trakcie przygotować do Juwenaliów, 1983 rok.

Wiadomości

Miasteczko Studenckie AGH będzie rozbudowane. Kompleks powstał 60 lat temu

2024-05-14 15:20

Miasteczko Studenckie AGH świętuje 60-lecie istnienia. Budowę kompleksu opartego na projekcie prof. Tadeusza Mańkowskiego rozpoczęto w 1964 roku, a w kolejnym oddano do użytkowania pierwsze akademiki. Największe tego typu osiedle w Polsce w najbliższej przyszłości zostanie rozbudowane o nowy akademik ze strefą handlowo-usługową.

Miasteczko Studenckie AGH ma już 60 lat. Jak powstawało?

Miasteczko Studenckie AGH to z pewnością jeden z akademickich symboli Krakowa. Projekt kompleksu autorstwa prof. Tadeusz Mańkowskiego z Politechniki Krakowskiej zatwierdzono w marcu 1964 roku, a już rok później oddano do użytkowania nowe akademiki. Pierwsza stołówka na terenie Miasteczka Studenckiego AGH powstała w 1970 roku. Do końca 1979 roku kompleks liczył 21 obiektów przeznaczonych dla studentek i studentów. Obecnie Miasteczko Studenckie AGH zajmuje powierzchnię 16 ha. W 20 domach akademickich może zamieszkać łącznie 8 tys. studentów. Większość lokatorów stanowią osoby kształcące się na AGH.

Miasteczko Studenckie AGH gościło również wydarzenia o charakterze międzynarodowym. W minionym roku na terenie kompleksu zakwaterowano 4 tys. sportowców, którzy przybyli do Krakowa aby wziąć udział w zmaganiach na Igrzyskach Europejskich. Rok wcześniej w ramach pomocy dla Ukrainy Miasteczko AGH udostępniło jeden z domów studenckich na potrzeby zakwaterowania uchodźców wojennych. Z kolei w 2016 roku teren Miasteczka Studenckiego AGH służył pielgrzymom podczas Światowych Dni Młodzieży.

Jaka przyszłość czeka Miasteczko Studenckie AGH?

W celu zwiększania komfortu zakwaterowania mieszkańców AGH realizuje plan remontów generalnych kolejnych domów studenckich.

Z każdym remontem zwiększa się też liczba dostępnych miejsc w wyższym standardzie. Akademiki przechodzą gruntowne remonty pokoi oraz części wspólnych, a także fasad budynków. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachach akademików pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej, której nadwyżki wykorzystywane są w okresach mniejszego nasłonecznienia. I tak na przykład na dachu domu studenckiego Straszny Dwór w 2022 roku zainstalowano 121 modułów paneli o łącznej powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych – informuje AGH.

Najważniejszą zmianą wprowadzoną w domu jest zmiana dziesięcioosobowych składów mieszkalnych składających się z czterech pokoi na kompleksy czteroosobowe złożone z dwóch pokoi z aneksem kuchennym.

Czy na Miasteczku AGH powstaną nowe akademiki? Uczelnia informuje, że w najbliższych latach na terenie Miasteczka Studenckiego AGH powstanie nowy akademik ze strefą handlowo-usługową.

Wystawa Accelerating Science w Krakowie

Wystawa Accelerating Science w Krakowie