Uporządkowanie i legalizacja najmu krótkoterminowego. To główne cele aplikacji mobilnej przygotowywanej przez Urząd Miasta Krakowa. Ma się ukazać w tym miesiącu. Krakowska Aplikacja Noclegowa, w skrócie eKON, to przede wszystkim wyszukiwarka obiektów według rozbudowanego systemu filtrów z podziałem na ulice i dzielnice miasta oraz rodzaj i liczbę noclegów.
Prowadzenie ewidencji miejsc noclegowych niebędących obiektami hotelarskimi jest naszym ustawowym obowiązkiem, a Urząd Miasta Krakowa chce prowadzić ją na jak najwyższym poziomie i zgodnie z postępem technicznym - mówi Magdalena Brzostowska z wydziału turystyki.
Ewidencja legalnego najmu krótkoterminowego uderzy w szarą strefę, ale zdaniem analityków może również sprawić, że najemcy podniosą ceny.
Jeśli ci turyści będą ograniczeni cenowo i zacznie ich przez to przyjeżdżać mniej, a przy silnym wzroście cen zawsze jednak ten turystyczny ruch się delikatnie ogranicza, no to też nie będzie dobre dla miasta, dla restauratorów, dla wielu osób, które też korzystają na turystach - mówi Piotr Krochmal z Instytutu Analiz "Monitor Rynku Nieruchomości".
W grudniu ubiegłego roku w Krakowie zarejestrowanych było prawie 1700 obiektów. Dysponowały ponad 30 tysiącami miejscami noclegowych.
Aplikacja stanowi kolejny etap działań gminy na rzecz pełnej legalizacji najmu krótkoterminowego w Krakowie. Wcześniej miasto podjęło się własnoręcznego wyśledzenia takich działalności. W ciągu dwóch ostatnich lat liczba zarejestrowanych obiektów wzrosła dwukrotnie. Wpływy do budżetu Krakowa z tego tytułu zwiększyły się o 140 procent - do nieco ponad 2,5 miliona złotych.