Kraków. Rozliczenie PIT za 2024. Gdzie złożyć deklarację?
Już za kilka dni, w sobotę, 15 lutego rozpocznie się okres rozliczeń PIT za 2024 rok. Jak co roku płatnicy będą mogli złożyć deklaracje podatkowe przez internet w ramach usług e-PIT lub osobiście w urzędzie skarbowym. Którym? Większość osób płaci podatki w miejscu zameldowania. Tymczasem meldunek w przypadku składania PIT nie ma znaczenia. W rozmowie z nami Magdalena Kobos z Izby Administracyjnej w Krakowie tłumaczy:
Meldunek nie ma znaczenia. Liczy się miejsce zamieszkania na dzień składania zeznania rocznego. Rozliczamy się przykładowo 17 lutego. Jeżeli w danym czasie mieszkamy w Krakowie, tu znajduje się nasze centrum interesów życiowych, to składamy deklarację do Krakowskiego Urzędu Skarbowego. Nie trzeba do tego żadnych dodatkowych dokumentów, chyba że chodzi o zaktualizowanie danych np. numeru konta bankowego. Wtedy trzeba złożyć dokument ZAP3 - podkreśla rzeczniczka IAS i dodaje: - Gminy, szczególnie takie akademickie, gdzie jest dużo napływowych mieszkańców, zachęcają, żeby rozliczać się właśnie u nich, bo dzięki temu ten PIT wpłynie do kasy miasta, a nie do budżetu państwa albo do innej gminy.
Jaki jest dochód z PIT w Krakowie? Na co miasto wydaje pieniądze?
W przypadku PIT mowa jest naprawdę o dużych pieniądzach. Dokładnie 39,34% wszystkich wpływów z podatku dochodowego trafia bowiem do samorządów. W ostatnich latach widoczny jest w stolicy Małopolski wzrost podatników - w 2024 r. pojawiło się 33 tysiące więcej deklaracji niż w roku poprzednim - i obecnie w krakowskich urzędach skarbowych z fiskusem rozlicza się już ponad 700 tys. mieszkanek i mieszkańców. To oraz zmiana realiów prawnych sprawi, że w tym roku w Krakowie szacowana kwota wpływów PIT wyniesie 5 miliardów złotych, co będzie stanowił około 60% całego budżetu. Dzięki tej kwocie uda się pokryć połowę wydatków, jakie miasto zaplanowało na trwający już rok. Na co idą pójdą pieniądze? O tym opowiedział nam Dariusz Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Krakowa:
Pieniądze idą na to, co ludziom jest najbardziej potrzebne. Zwykle inwestujemy te środki, chociażby w infrastrukturę miejską, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe, oświetlenie. Te pieniądze idą też na miejsca w żłobkach, w przedszkolach, parkingi, ścieżki czy chodniki w parkach, tworzenie nowych parków. Na wszystko to, z czego mieszkańcy korzystają. Dlatego, jeżeli ktoś decyduje się na to, żeby związać swoje losy, zachęcamy, żeby płacił podatki tutaj u nas, bo będzie miał z tego korzyść. Patrzymy na budżet obywatelski, na to, jakie pomysły ludzie zgłaszają i staramy się z tym nadążyć.
Jak podaje magistrat, biorąc pod uwagę dochód z PIT zapisany w tegorocznym budżecie miasta, to na jednego podatnika przypadnie średnio około 7 tys. zł. Taka kwota umożliwia np. wyremontowanie co najmniej jednego miejsca parkingowego, naprawienie 10 m2 chodnika czy budowę 20 m2 parkowej alejki. Ponadto osoby składające deklarację w stolicy Małopolski otrzymują Kartę Krakowską, która uprawnia do licznych zniżek dotyczących oferty miasta (m.in. tańszych biletów komunikacji miejskiej czy wejściówek do muzeów) oraz usług realizowanych przez licznych partnerów komercyjnych.
![Kraków Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BTU2-NEcv-G6Vb_krakow-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)