szkoła

i

Autor: canva

WIADOMOŚCI

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zmian w szkołach. To ma być podstawowym wyposażeniem każdej placówki

2024-03-28 15:44

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wprowadzić duże zmiany w szkołach. To odpowiedź na problemy, zgłaszane przez organizacje pozarządowe na temat ubóstwa menstruacyjnego. Według danych Kulczyk Foundation nawet co szósta dziewczynka nie chodzi do szkoły podczas okresu, ponieważ nie ma dostępu do podstawowych środków higienicznych. MEN chce zagwarantować darmowy dostęp do nich w szkołach. To jednak dopiero początek zmian.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce rozprawić sie z ubóstwem menstruacyjnym w szkołach

W odpowiedzi na apele organizacji pozarządowych Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło wprowadzić poważne zmiany w szkołach. Chodzi o walkę z ubóstwem menstruacyjnym, który dotyczy kobiet niezależnie od ich wieku, statusu, czy miejsca zamieszkania. Problem dotyczy także uczennic. Dane zgromadzone przez Kulczyk Foundation wskazują, że nawet co szósta dziewczynka opuszcza lekcje, ponieważ nie ma dostępu do niezbędnych środków higienicznych. Szacuje się, że w Polsce ten problem może dotyczyć nawet pół miliona osób.

– Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy, bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu – powiedziała Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Wielki quiz wiedzy ogólnej. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin ośmioklasisty!

Pytanie 1 z 15
Która z wymienionych powyżej liczb jest liczbą pierwszą?

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wprowadzić w szkołach darmowe środki higieniczne

Wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiedziała, że jej resort rozpoczął prace nam zmianami w prawie. Chcą, aby dostęp do środków higienicznych dla dziewcząt był gwarantowany na mocy odpowiedniego aktu prawnego. Obecnie w myśl zarządzenia ministerstwa w szkolnych toaletach musi być zapewniony dostęp do środków higieny osobistej, jednak nie jest wyszczególnione, o jakie dokładnie środki chodzi. Zazwyczaj kończy się ono na mydle i papierze toaletowym.

MEN chce wprowadzić psychologa w każdej szkole

Paulina Piechna-Więckiewicz powiedziała również, że jej resort pracuje nad wprowadzeniem psychologa w każdej szkole. Wiceministra zapowiedziała, że jednym z priorytetów MEN będzie zapraszanie młodych do współtworzenia regulacji na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, bo jest ono fundamentem, na którym buduje się zdolność do rozwoju i uczenia się. Podkreśliła, że resort podejmuje liczne działania w tej sprawie, a do ministerstwa docierają sygnały, "że podwyżki zachęcają psychologów do tego, żeby podejmować pracę w szkołach".

— Dane będziemy mogli podać w odpowiednim momencie, kiedy organy nadzoru będą podsumowywać te kwestie. Natomiast to, nad czym musimy również pracować, tak jak nad podniesieniem rangi zawodu nauczyciela, autorytetu nauczyciela, to również podniesienie rangi i autorytetu psychologów — powiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz.

Ranking najlepszych techników 2024 w Krakowie według "Perspektyw". Oto najlepsze szkoły:

Barbara Nowacka poruszyła ważne tematy w Rzeszowie