Ranking przyjaznych miast. Kraków dwukrotnie na podium
"Ranking przyjaznych miast" to cykl zainaugurowany przez portal lokalnapolityka.pl, w ramach którego łącznie opublikowanych zostanie siedem zestawień dotyczących zagadnień mających wpływ na jakość życia Polaków. W badaniach przeprowadzonych w 2023 i 2024 r. wzięto pod uwagę opinię mieszkańców dziewiętnastu miast. Do tej pory pojawiło się pięć rankingów, a Kraków został uwzględniony w dwóch z nich. Najpierw stolica Małopolski została uznana za 3. najlepsze miejsce w Polsce do rozwoju życia zawodowego. W najnowszym zestawieniu dotyczącym życia młodych ludzi również jej nie zabrakło.
Ranking najlepszych miejsc dla młodych. Które miejsce zajął Kraków?
Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań najlepiej ludziom młody żyje się we Wrocławiu, w którym pozytywnych odpowiedzi ("zdecydowanie tak" i "raczej tak") udzieliło 78,97% mieszkańców tego miasta. Nieco słabszy wynik osiągnęła Warszawa - 78,51%, zajmując tym samym drugie miejsce. Jako ostatni na podium uplasował się Kraków, w którym 64,86% pytanych osób stwierdziło, że stolica Małopolski jest dobrym miejscem dla młodych ludzi. W pierwszej piątce znalazły się także Poznań (60,99%) oraz Gliwice (59,63%).
Przyjazne miasto dla młodych osób to takie, które posiada zarówno ofertę akademicką, możliwość rozwoju kariery zawodowej, jak i odpowiedni rynek mieszkaniowy. Młodzi dorośli cenią sobie również możliwość rozwoju swoich pasji, ale i miejsca, w których mogą spędzić czas ze swoimi znajomymi. Te kryteria spełniają przede wszystkim duże miasta, takie jak Wrocław, Warszawa, Poznań czy Kraków. Pozornie do tego grona najmniej pasują Gliwice, które zajmują piąte miejsce w rankingu, jednak miasto to należy do konurbacji dolnośląskiej, co sprawia, że także jest dobrym miejscem do życia dla młodych osób - skomentował wyniki prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej Łukasz Pawłowski.