Murale jako odpowiedź na przygnębiającą szarość szpitala

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Na ścianach oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii są na przykład wielbłądy.

Murale jako odpowiedź na przygnębiającą szarość szpitala

2022-01-21 15:41

Kolorowe zwierzęta i rośliny z różnych części świata pojawiły się na ścianach i na kolumnach szpitala. Rysownik i malarz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Marcin Czaja wykonał kilkanaście murali w budynku oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii Szpitala Miejskiego imienia Stefana Żeromskiego. Został o to poproszony przez dyrekcję placówki.

Zwierzęta na ścianach Oddziału Infekcyjnego i Pediatrii krakowskiego Szpitala Żeromskiego. Chodzi o kilkanaście murali, które wykonał artysta Akademii Sztuk Pięknych Marcin Czaja. Jak tłumaczy, zamysł był taki żeby murale współgrały z układem całego budynku i naśladowały geograficzne występowanie poszczególnych zwierząt na świecie.

No i tak właśnie się pojawiają w tych pomieszczeniach na północy, czyli izolatka i pokój przyjęć, jakieś zwierzęta z półkuli północnej, potem jest Sahara, potem są jakieś zwierzęta z Rafy Koralowej, Azji no i na samy końcu zwierzęta arktyczne - tłumaczy artysta.

Pomysł na malowanie murali w budynku oddziałowym wyszedł od wicedyrektorki placówki Katarzyny Turek-Fornelskiej. Jak mówi, murale nikogo nie wyleczą, ale i tak pomagają.

Można dzięki nim skupić uwagę dziecka na czymś innym niż fakt, że musi zostać w szpitalu, fakt, że będzie mieć pobieraną krew do badań czy zakładany wenflon. Są to piękne malunki i jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że udało się je wykonać - mówi.

Marcin Czaja deklaruje chęć i gotowość by namalować więcej murali na terenie Szpitala. Wszystko zależy od tego czy chęć i możliwości ma też szpital.

Murale spodobały się władzom Szpitala na tyle, że chciały je na zewnętrznych kolumnach budynku Oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii. Na to jednak nie ma zgody Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W Bydgoszczy powstał ekologiczny mural