„Współistnienie Na Ścianie” ukazuje czasy zarazy z perspektywy mieszkańców Krakowa. Opowiada o ich smutkach i radościach, o tym, jak pandemia zmieniła ich życie czy sposób postrzegania świata.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak silne były te emocje związane zwłaszcza z pierwszymi miesiącami czy tygodniami obecności wirusa SARS CoV-2 w Polsce. Chcieliśmy, aby ludzie mogli spróbować przepracować rzeczy, jakie ich dotknęły w 2020 i 2021 roku - wyjaśnia Mateusz Zdeb, kurator wystawy.
Mieszkańcy, którzy w sobotę pojawili się w Muzeum Podgórza, przyznają, że pandemia zostawiła w nich trwałe wspomnienia.
Malujemy psa, który w pandemii nie chce chodzić na spacery. Pies koleżanki miał serdecznie dość spacerów po pierwszym lockdownie, bo był intensywnie eksploatowany. To było pierwsze, co przyszło nam do głowy. Możliwość wyrażenia się artystycznego w tym czasie jest bardzo istotna. Wreszcie jest możliwość, żeby odreagować - mówili.
Artur Wabik, krakowski artysta streetartowy, który czuwał nad powstaniem muralu przyznaje, że w czasie pandemii dało się zauważyć dużo większe zaangażowanie ulicznych artystów.
Pojawiło się dużo napisów na ulicach Krakowa, dotyczących pandemii i tej sytuacji. To było dla mnie zaskakujące, bo zajmuję się sztuką w przestrzeni od 20. lat i nie pamiętam takiej sytuacji w naszej współczesnej historii, żeby ulica tak głośno mówiła, żeby dawała świadectwo tego, co nas, jako społeczeństwo niepokoi - stwierdza.
Wystawa „Współistnienie” będzie dostępna dla odwiedzających Muzeum Podgórza od 30 czerwca 2021 do 24 kwietnia 2022.