Psychologia

i

Autor: Pixabay 3. Psychologia (Wydział Nauk Społecznych) - 641 zarejestrowanych w IRK. Psychologia, tak jak kryminologia, to nowy kierunek w ofercie kształcenia UWM. Chętnych było zdecydowanie więcej niż miejsc.

Nadchodzi Humanweek! VI Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego już wkrótce

2024-10-03 16:18

Szpital Uniwersytecki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Uniwersytetem Jagiellońskim przygotowali serię wydarzeń, która ma podnosić świadomość mieszkańcow na temat zdrowia psychicznego.

Już wkrótce w Krakowie rozpocznie się Humanweek, czyli Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego - to już szósta edycja tego wydarzenia, a w tym roku organizatorzy stawiają przede wszystkim na różnorodność.

W tym roku postanowiliśmy zrobić wydarzenia, które w żaden sposób nie są do siebie podobne. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "bezpiecznie razem" - to hasło podkreśla jak ważne dla zdrowia psychicznego jest bezpieczeństwo które daje wspólnota. W związku z tym, wydarzenia które organizujemy w tym roku skupiają się na tym bezpieczeństwie w różnych aspektach naszego życia. Na przykład - wypalanie się przy opiece nad kimś bliskim, wypalanie się zawodowo, pracoholizm, jak radzić sobie gdy tracimy kontrolę nad emocjami - mówi Elżbieta Nowak, koordynator Humanweeku oraz koordynator oddziałów klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Oprócz tego w trakcie wydarzenia możemy się spodziewać spotkań dotyczących praw dziecka i jego ochronie, a także współpracy z poradnią psychologiczną-pedgagogiczną. Bezpieczny seks, stygmatyzacja w ochronie zdrowia, czy ochrona mniejszości to tylko kilka z wielu tematów które będą poruszane w trakcie Tygodnia Zdrowia Psychicznego.

Doda i jej byli partnerzy. Tymi związkami żyły polskie media

Temat wypalenia zawodowego wziął się z potrzeby pomocy koleżankom i kolegom z którymi pracujemy. Obracam się w towarzystwie lekarzy, lekarek, pielęgniarek i obserwujemy, że część naszych współpracowników zmaga się z pracoholizmem. Ma spory problem z tym, by oderwać się od pracy, by nie spędzać czasu wolnego na sprawdzaniu skrzynki mailowej i stresowaniem się tym, co czeka ich jutro w pracy - dodaje Nowak.

Problem pracoholizmu jest często bagatelizowany, organizatorzy liczą, że to wydarzenie może pomóc uświadomić mieszkańców Krakowa w tym, że nie trzeba rezygnować z realizowania swoich obowiązków, by korzystać z życia w pełni.

Wszystkie spotkania, które realizujemy od 2019 roku, to są spotkania dedykowane dla ludzi. To nie są spotkania dla profesjonalistów, gdzie mówi się wyłącznie o aspektach stosowania leków przy konkretnych jednostkach chorobowych, tylko dla zwykłych mieszkańców. Jest dość mało, psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów, zwłaszcza z dostępnością do publicznej ochrony zdrowotnej, bo przecież mamy dość długie kolejki. Chcieliśmy zrobić takie spotkania, które weszły w cykl coroczny, dla ludzi którzy jeżeli mają taką potrzebę, zauważają, że w ich rodzinie jest ktoś kto ma taką potrzebę, to może przyjść, posłuchać, zadawać pytania - na to jesteśmy w każdym roku jak najbardziej otwarci - mówi Elżbieta Nowak.

Kolejna edycja Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego rozpocznie się 7 października tego roku.

Życzysz „smacznego” i „na zdrowie”? A czy to grzecznie? Te zasady savoir vivre'u cię zdziwią. Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
Dlaczego wg zasad savoir vivre'u nie powinno sie mówić „smacznego” podczas oficjalnego obiadu czy kolacji?