Nowa mapa Europy? Ocieplenie klimatu zmienia granice
Matterhorn to położony w Alpach Penińskich szczyt o wysokości 4478 m n.p.m., który jest szóstym pod względem wysokości samodzielnym szczytem alpejskim. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Doliny Aosty), w masywie o tej samej nazwie. Jak podaje portal bbc.com, na skutek zmian klimatycznych lodowiec topnieje, a w związku z tym naturalna bariera oddzielająca od siebie dwa europejskie kraje ulega przeobrażeniu. W maju 2023 r. szwajcarsko-włoska komisja opracowała projekt porozumienia w sprawie zmiany granic między oboma państwami.
Polecany artykuł:
Nowe granice w Europie. Porozumienie Szwajcaria-Włochy
Zgodnie ze statystykami opublikowanymi we wrześniu ub. r. lodowce położone w granicach Szwajcarii straciły aż 4% swojej objętości w 2023 r., co jest drugą co do wielkości stratą po rekordowym topnieniu, które miało miejsce w 2022 r. i wyniosło 6%. Takie szybkie tempo tłumaczone wówczas było wysokimi temperaturami panującymi latem i niewielkimi opadami śniegu w zimie. Naukowcy twierdzą, że jeśli te wzorce pogodowe będą się utrzymywać, odwilż tylko przyspieszy. Wytyczenie przebiegu nowej oficjalnej bariery między terytorium szwajcarskim a włoskim okazało się więc palącym problemem.
Pod koniec września władze Szwajcarii poinformowały, że nowe granice zostały ustalone z uwzględnieniem interesów ekonomicznych obu stron. Do ich zmiany dojdzie w okolicach szczytu Plateau Rosa, schroniska Carrel i góry Gobba di Rollin — wszystkie te miejsca znajdują się w pobliżu masywu Matterhorn i popularnych tamtejszych ośrodków narciarskich, m.in. miejscowości Zermatt.
Szwajcaria już podpisała umowę o nowym wytyczeniu granic. Teraz wszystko zależy od włoskich władz. Treść dokumentu zostanie upubliczniona po zatwierdzeniu go przez oba kraje.