Zużyty olej roślinny jako termoizolator do ocieplania domów? Badania nad tym prowadzą naukowcy pod kierownictwem Doktor Marii Kurańskiej z Politechniki Krakowskiej. Badaczka została nagrodzona za swoją działalność w Plebiscycie Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. Jej zespół opracował metodę, dzięki której jeden z dwóch głównych składników styropianu można zastąpić odpadami z oleju.
Takie odpady mogą być cennym surowcem do produkcji materiałów termoizolacyjnych, pianek poliuretanowych. Pianka poliuretanowa o strukturze zamkniętokomórkowej jest materiałem znacznie lepiej izolującym niż styropian - mówi Doktor Kurańska.
Doktor Kurańska zajmuje się badaniami poliuretanowych pianek termoizolacyjnych od ponad 10 lat, ale pomysł na badanie zużytego oleju zrodził się w prozaiczny sposób.
Pewnego wieczora przygotowując bodajże frytki mąż próbował wylać zużyty olej do zlewu i akurat wtedy jakaś taka myśl się urodziła, czy aby takiego oleju nie można wykorzystać do modyfikacji chemicznej - opowiada.
Ponowne wykorzystywanie odpadów z oleju roślinnego jest praktyką powszechnie stosowaną w przemyśle spożywczym, ale jeszcze nikt do tej pory nie wpadł na to, aby używać ich także przy termoizolacji.
Doktor Kurańska podkreśla, że bardzo ważna jest dla niej popularyzacja chemii wśród młodzieży jako kierunku nauki. Jej zdaniem nie jest to najpopularniejsza dziedzina, a projekty takie jak ten pokazują, że chemia może poprawiać ludzkie życie. Może wręcz ratować planetę.