Ranking PAS-u został stworzony na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r. Niechlubnymi liderami są małe miejscowości, a także wsie. Oznacza to, że smog w mniejszym stopniu dotyczy wyłącznie dużych miast.
Przykładem może być Kraków, który opuścił listę smogowych rekordzistów. Wszystko dzięki wprowadzeniu w zeszłym roku ustawy o całkowitym zakazie spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.
Z rankingu przestawionego przed PAS widać, że problem smogu obejmuje tereny Małopolski, Śląska oraz Dolnego Śląska. Najwięcej dni smogowych (z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10) w 2019 roku zanotowano w:
- Pszczynie - 106
- Rybniku - 89
- Nowym Targu - 88
- Wodzisławiu Śląskim - 86
- Zabierzowie - 83
- Godowie - 79
- Nowej Rudzie - 78
- Zabrzu - 77
- Suchej Beskidzkiej - 77
- Lubaniu - 71
- Skawinie - 70
To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce – i jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS.
Nowy Targ wyróżnia się na jeszcze jednym tle. To właśnie to miasto może "pochwalić się" najbardziej rakotwórczym powietrzem. Najmniej smogowych dni odnotowano w Sopocie (1), Słupsku (3), Kołobrzegu (4). PAS podkreśla jednak, że na liście znalazły się tylko te miejscowości, które mają stacje pomiarowe PMŚ. Więcej o raporcie przeczytacie TUTAJ.