Ciekawostki

To miasto jest najstarsze w Małopolsce. Nie chodzi o Kraków [GALERIA]

2024-10-09 14:45

Jakie jest najstarsze miasto w województwie małopolskim? Wiele osób bez wątpienia wskaże na Kraków, który z pewnością może poszczycić się mianem najsłynniejszego miasta w regionie. Miasto koronacyjne i nekropolia królów Polski nie jest jednak najstarszym miastem w Małopolsce. Miano to dumnie dzierży inna miejscowość, licząca niespełna 30 tys. mieszkańców. Która? Sprawdźcie w przygotowanym materiale.

To miasto jest najstarsze w Małopolsce. Wyprzedza sam Kraków

Wydawać by się mogło, że najstarszym miastem w Małopolsce musi być Kraków – dawne miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego i formalna stolica Polski do 1795 roku. Zamek Królewski na Wawelu, Stare Miasto, Sukiennice, Katedra Wawelska, Dzwon Zygmunta, Kościół Mariacki… wszystkie te zabytki mogłyby jednoznacznie wskazywać Kraków jako najstarsze miasto w województwie małopolskim. Tak jednak nie jest. Jak informuje oficjalna strona magistratu, 5 czerwca 1257 roku we wsi Kopernia niedaleko Szydłowca książę Bolesław V Wstydliwy nadał miastu Kraków prawa lokacyjne – wydarzenie to miało miejsce 767 lat temu. Wspomniany akt lokacyjny przechowywany jest w Archiwum Narodowym w Krakowie, będąc jednym z najstarszych i najcenniejszych zasobów. Kraków lokowano na prawie magdeburskim, na wzór Wrocławia. Sam dokument jest fundamentem historii miasta. Ponad 700 lat praw miejskich nie wystarczy jednak, aby uzyskać zaszczytny tytuł najstarszego miasta w Małopolsce. Mianem tym może pochwalić się Bochnia.

Bochnia jest najstarszym miastem w Małopolsce. Kiedy uzyskała prawa miejskie?

Najstarszym miastem w województwie małopolskim jest Bochnia. Jak podaje powiat bocheński, pierwsze wzmianki historyczne o przedlokacyjnej osadzie i mieszkańcach zajmujących się warzelnictwem soli pochodzą z 1198 roku. W dokumencie tym patriarcha jerozolimsku Monachus potwierdził nadanie bocheńskiej soli warzonej dla klasztoru Bożogrobców z Miechowa. Jak czytamy, pół wieku później odkryto w Bochni złoża soli kamiennej, co ważne – jako pierwsze w Polsce.

Według legendy stało się to dzięki magicznemu pierścieniowi, który miała wrzucić do jednego z szybów w węgierskim Marmaros (obecnie Maramures w Rumunii) żona Bolesława Wstydliwego - Św. Kinga. Pierścień cudownie przemieścił się na północną stronę Karpat i odnaleziony został w miejscu, gdzie Kinga poleciła podjąć poszukiwania soli. Legenda o pierścieniu Kingi odnalezionym w Bochni zapisana jest w kronikach Jana Długosza, w „Rocznikach sławnego Królestwa Polskiego” – czytamy na stronie internetowej powiatu bocheńskiego.

Jak można się spodziewać, odkrycie złóż soli miało ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju Bochni, której przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim w 1253 roku nadał Bolesław V Wstydliwy. Bochnia była jednym z pierwszych lokowanych miast w Małopolsce, a także jednym z najważniejszych, oczywiście ze względu na wydobycie soli. Złoża zapoczątkowały setki lat rozwoju miasta. Ich wydobycia zaprzestano dopiero w… 1990 roku! Oznacza to, że z Kopalni Soli Bochnia surowce wydobywano przez 739 lat.

QUIZ. Turystyczne skarby w Małopolsce. Znasz te zabytki wpisane na listę UNESCO?

Pytanie 1 z 8
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Stare Miasto w Krakowie
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Wieczorny Express - Luboński, Gosek