WIADOMOŚCI Z REGIONU

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach. Te ścieżki są śmiertelnie niebezpieczne i nadają się tylko dla ekspertów! [GALERIA]

2024-07-03 15:10

Tatry mogą być śmiertelnie niebezpieczne. W najwyższych polskich górach są wyjątkowo trudne szlaki, które zarazem są najbardziej popularnymi drogami dla rzeszy turystów i turystek. Tymczasem, zdaniem specjalistów, wiele osób nie powinno w ogóle się tam pojawiać. Które szlaki są najtrudniejsze i powinny być tylko dla ludzi z doświadczeniem? O szczegóły pytamy Tomasza Zająca z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach. Te ścieżki są tylko dla ekspertów

Wędrowanie po górach to popularna rozrywka w naszym kraju. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że część szlaków jest niezwykle trudna i wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności. Co roku Tatrzański Park Narodowy i ratownicy TOPR apelują o rozwagę przy wyborze szlaku, jednak mimo to regularnie zdarza się, że turyści potrzebują pomocy przy zejściu, ponieważ źle ocenili swoje możliwości. W rozmowie z nami ratownicy TOPR przyznają, że ludzie często porywają się na najtrudniejsze szlaki, ponieważ inspirują się wpisami innych turystów w mediach społecznościowych.

— Po polskiej stronie Tatr to na pewno numerem jeden jest Orla Parć. Z tego względu, że to szlak bardzo długi, wyposażony w dużą liczbę łańcuchów, klamer i drabinek. Przebiega także na wysokości, co stwarza niebezpieczeństwa. Można się potknąć, poślizgnąć i spaść — powiedział nam Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. — To dla turystów bez doświadczenia wspinaczkowego bardzo trudny szlak. Wymaga to obycia z ekspozycją, dobrej kondycji, a nawet siły. Poza tym odpowiednie obuwie i sprzęt. Wobec tego może zrobić się groźnie, zwłaszcza, jak spadnie deszcz, a nawet niewielki sprawia, że te skały są naprawdę śliskie i łatwo o wypadek — dodał Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Quiz o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach. W tych miejscach trzeba zachować szczególną ostrożność

Na Podhalu jest wiele szlaków, które będą zbyt trudne dla niedoświadczonych turystów. W Tatrach Zachodnich trzeba uważać idąc na Giewont, gdzie w słoneczne dni wędruje tysiące turystów. Niebezpieczny może być także szlak przez Kobylarzowy Żleb na Czerwone Wierchy. Sprawdźcie w naszej galerii poniżej, które szlaki są określane jako jedne z najtrudniejszych.

— Na pewno ten fragment od Zawratu po Kozi Wierch jest bardzo trudny. Jest wyposażony choćby w sławną drabinkę, która prowadził w dół z Zamarłej Turni na Kozią Przełęcz. To jeden z tych szlaków najbardziej wymagających. Drugim takim szlakiem jest szlak na Rysy, czyli najwyższy szczyt w Polsce. Tutaj także mamy dużo łańcuchów. Chociaż są trochę łatwiejsze niż te na Orlej Perci, ale jest tam bardzo dużo ludzi i jest to szlak dwukierunkowy. To oznacza, że już w okolicach południa część ludzi chce dalej iść do góry, a część, która wyszła bardzo wcześnie rano już wraca i tworzą się kolejki. Są tam także miejsca, w których bardzo trudno się minąć, jest ruch wahadłowy — powiedział Tomasz Zając z TPN.

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach. Te ścieżki są tylko dla ekspertów:

Świętokrzyskie. Tężnia Busko-Zdrój i Park Zdrojowy popularne wśród turystów i kuracjuszy