CIEKAWOSTKI

Największa śródmiejska łąka w Europie. Błonia w Krakowie - świadek historii miasta i Polski [GALERIA]

2024-09-24 15:38

Błonia zajmują powierzchnię 48 hektarów i mają obwód około 3500 metrów, co czyni je największą śródmiejską łąką w Europie. Dawniej pełniły funkcję pastwiska gminnego, dziś służą jako park miejski, po którym spacerują mieszkańcy Krakowa, często ze swoimi pupilami. To jednak nie tylko miejsce rekreacji i odpoczynku, ale też wiekopomnych wydarzeń, które na stałe wpisały się nie tylko w historię miasta i naszego kraju. Jak wyglądały Błonia w ubiegłym wieku? Tego dowiesz się, oglądając fotografie w naszej galerii.

Krakowskie Błonia. Historia największej miejskiej łąki w Europie

Krakowskie Błonia to rozległa łąka w kształcie czworokąta, leżąca między aleją 3-go Maja, ul. Piastowską, ul. Na Błoniach (wzdłuż rzeki Rudawy) oraz aleją marszałka Ferdynanda Focha. Współcześnie zajmują powierzchnię 48 hektarów, dawniej były znacznie większe. Ich historia sięga XII wieku, kiedy to szlachcic Jaksa z Miechowa podarował zakonowi norbertanek teren położony między Zwierzyńcem a Łobzowem. W 1366 r. siostry zdecydowały się pozbyć łąki na rzecz kamienicy przy ul. Floriańskiej. W ten sposób Błonia trafiły w ręce władz miasta. Magistrat niespecjalnie dbał jednak o te tereny. Problemem była wylewająca rzeka Rudawa, która sprawiała, że łąka zamieniała się w bagno. W XIX wieku Kraków wielokrotnie nawiedzała cholera i to właśnie na Błoniach zostawiano umierających chorych. Sytuacja zmieniła się, kiedy grzęzawisko osuszono i wykonano przepusty odprowadzające wodę do rzeki. Dzięki temu od początku XX wieku Błonia były świadkami wielu ważnych wydarzeń.

Wydarzenia na Błoniach. Krakowska łąka gościła znamienite osobistości

Największa śródmiejska łąka w Europie była świadkiem wiekopomnych wydarzeń. To właśnie z Błoń w 1910 roku wystartował pierwszy samolot w Krakowie. Tam też w maju tego samego roku tłumy mieszkańców miasta zgromadziły się, żeby obserwować kometę Halleya. Na Błoniach swoje pierwsze mecze grały Wisła i Cracovia. Z kolei w 1933 r. na największej śródmiejskiej w Europie miała miejsce parada z okazji rocznicy zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. W miejscu, gdzie odbierał ją Józef Piłsudski, stoi obecnie pamiątkowy głaz.

Błonia gościły także dwóch papieży: Jana Pawła II (1979, 1983, 1997 i 2002) i Benedykta XVI (2006), którzy odprawiali w tym miejscu msze święte dla zgromadzonych wiernych. Najwięcej osób zgromadziło się na liturgię w 2002 r., około 2,5 miliona ludzi. W miejscu usytuowania ołtarzy stoi pamiątkowy kamień, tzw. głaz Jana Pawła II z napisem "Ty jesteś Skała".

Fotografie obu pamiątkowych kamieni, zdjęcia archiwalne Błoń oraz współczesne ujęcia znajdziecie w naszej galerii.

ESKA Kraków zbierała dary dla powodzian. Partnerem akcji była firma InPost

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki