Małopolska. Konie huculskie w Regietowie. Co to za rasa?
Beskid Niski w swej bogatej historii przez setki lat był zamieszkany przez ludność o tradycjach pasterskich. Tereny te były domem dla różnych grup etnicznych i narodowościowych, stanowiąc swoisty tygiel kulturowy. W sercu Beskidu Niskiego – Regietowie, leży miejsce wyjątkowe. To właśnie w tej wsi powstała znana nie tylko w Polsce, ale i w Europie Stadnina Konia Huculskiego „Gładyszów” – największa tego typu stadnina na świecie. Jak wskazuje nazwa, w miejscu tym na świat przychodzą najzdrowsi przedstawiciele koni huculskich – rasy konia domowego pochodzącej od tarpana, hodowanej na Huculszczyźnie, terenach wchodzących obecnie w skład Ukrainy i Rumunii. Jaka jest historia konia huculskiego? Jak podaje Agnieszka Bordzoł w publikacji naukowej „Struktura genealogiczna populacji koni huculskich w Bieszczadzkim Parku Narodowym”, sięga ona 1603 roku, kiedy pada pierwsza wzmianka o koniach huculskich z Karpat.
Jak czytamy, w ciągu setek lat kształtowania cech rasy konie huculskie są z reguły łagodne i pojętne, a dobrze traktowane szybko odwdzięczają się właścicielowi. Hucuły są niezastąpione w rajdach, wycieczkach górskich i są określane jako dobre dla początkujących jeźdźców. Co ciekawe, jak czytamy – konie huculskie mogą nosić na grzbiecie ciężary równe 1/3 masy ciała (do 150 kg), przy czym ich masa sięga nawet 400 kg. Jak pisze Agnieszka Bordzoł – to swoisty koński rekord. Ich rozpoznawczą cechą jest również odwaga. Konie huculskie wykazują również właściwości spacerowe, robocze i sportowe.
Małopolska ma największą tego typu stadninę na świecie. Poznajcie historię koni huculskich z Regietowa
Opisywana powyżej rasa – konie huculskie, hodowana jest obecnie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na terenie województwa małopolskiego słynie z tego Stadnina Konia Huculskiego „Gładyszów” – największa tego typu na świecie, zlokalizowana w Regietowie (powiat gorlicki). Jaka jest historia małopolskiej perełki? Początki stadniny sięgają 1856 roku – wówczas w Łuczynie (Bukowina), jak podaje Iwona Tomczyk-Wrona w pracy „Historia powstawania linii genealogicznych w hodowli koni huculskich”, powstała pierwsza państwowa (Austro-Węgry) stadnina koni huculskich. Zlikwidowano ją w 1870 roku i założono ponownie w 1877, prowadząc działalność do 1914 roku. Po I wojnie światowej część terenów Huculszczyzny weszła w skład Rzeczypospolitej. W 1925 roku w Kosowie powstaje Związek Hodowców Koni Rasy Huculskiej. W latach 1925-1937 zarejestrowano tam 829 klaczy huculskich – podaje strona internetowa stadniny.
Po II wojnie światowej, w 1950 roku zebrano wszystkie hucuły i przeniesiono je do Jodłownika leżącego w okolicach Limanowej. Wcześniej działało tam Państwowe Gospodarstwo Rolne Siary, które funkcjonowało tam do 1960 roku pod nazwą Państwowa Stadnina Koni Siary. W 1984 roku podjęto decyzję o budowy stadniny koni w Gładyszowie. Już rok później przeniesiono tam pierwszą partię koni. Po wielu perturbacjach prawnych ostatecznie w 1993 roku zlikwidowano zakład w Siarach, a hodowla koni huculskich na stałe związała się z Regietowem. Obecnie Stadnina Koni „Gładyszów” w Regietowie jest największą stadniną na świecie hodującą konie huculskie.
Małopolskie konie huculskie. Dlaczego są tak pożądane?
Konie huculskie z małopolskiego Regietowa cieszą się dużym uznaniem wśród hodowców w Polsce, ale i za granicą. Ile kosztują konie huculskie?
Kiedy organizujemy aukcję – nie podajemy ceny. Te są proponowane przez zainteresowanych. Ceny wahają się w okolicach 10-12 tys. złotych. Wszystko zależy jednak od wielu czynników, takich jak rodowód, maść czy osiągnięcia sportowe danego konia – mówi prezes Stowarzyszenia „Hucuł” przy Stadninie Koni Huculskich „Gładyszów Czesława Siuta.
Czy konie huculskie z Regietowa trafiają obecnie za granicę?
Różnie to bywa, choć ostatnio dość dużo koni kupowali od nas Węgrzy. Jakiś czas temu również Słowacy i kilka lat temu Niemcy, gdzie panował na nie swoisty „boom”. Głównie mówimy o sprzedaży na terenie kraju do małych czy większych ośrodków. U nas konie huculskie wykorzystujemy tylko do rekreacji, czyli siodło, zaprzęg, sanie bądź bryczka – dodaje.
W Stadninie Konia Huculskiego „Regietów” w Małopolsce działa również Jeździecki Klub Sportowy „Jaśmin”.
Mamy na chwilę obecną kilkunastu klubowiczów – głównie kobiety – podkreśla Czesława Siuta.
Konie huculskie z Regietowa to również filmowe gwiazdy. Występowały one na planach takich produkcji jak „Ogniem i Mieczem”, „Stara Baśń”, „Szatan z VII Klasy”, „1920 Bitwa Warszawska” czy „Quo Vadis”.
Co ciekawe, już w sobotę, 19 października w Regietowie będzie można wybrać się na coroczny „Dzień Koniarza”. W czasie imprezy od godz. 8:00 do 18:00 zaplanowano m.in. spęd koni, poczęstunek, wycieczki po okolicy, biegi a także „Bal Koniarza”. Szczegóły można znaleźć poniżej.