Zapomnij o Morskim Oku! Tatry mają wiele nieoczywistych atrakcji
Podhale to region szczególnie zapełniony turystami podczas wakacji. Turyści i turystki z całej Europy ściągają, aby móc podziwiać piękną panoramę Tatr i nacieszyć się niezwykłą atmosferą góralskiej kultury. Wiele osób wybiera w tym celu popularne szlaki i miejsca. Chociaż Giewont, Morskie Oko czy Rysy warto odwiedzić chociaż raz w życiu, zapominamy o tym, że Tatry mają do zaoferowania znacznie więcej. W Dolinie Białego znajdują się pozostałości po kopalni Uranu, którego ZSRR poszukiwało podczas wyścigu zbrojeń w latach 50. ubiegłego wieku. Z kolei w rejonie Krywania są pozostałości po kopalni złota. To jednak nie wszystko.
Tatrzański Cmentarz Symboliczny to najwyżej położony cmentarz w Tatrach
Jednym z niezwykłych miejsc w Tatrach, o którym nie wie wielu turystów, jest Tatrzański Cmentarz Symboliczny. Niegdyś nazywany Symbolicznym Cmentarzem Ofiar Tatr, został założony w 1940 roku. Znajduje się w słowackich Tatrach, a dokładniej na zachodnich stokach Osterwy w Tatrach Wysokich i jest położony na wysokości 1949 m n.p.m. Warto podkreślić, że Tatrzański Cmentarz Symboliczny nie jest typowym miejscem pochówku. Na jego terenie nie ma pogrzebanych ludzi, a jego obecność ma wymiar symboliczny. W tym miejscu upamiętnia się osoby, które zginęły w Tatrach.
Tatrzański Cmentarz Symboliczny nie jest zwykłym miejscem pochówków
Pomysł na budowę Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego pojawił się jeszcze w 1922 roku. Zainicjował go czeski taternik i artysta Otakar Štáfl, jednak trzeba było poczekać dobrych kilka lat, zanim pomysł został wcielony w życie. W oficjalnym otwarciu w 1940 r. wziął udział prezydent Słowacji Jozef Tiso. Na terenie obiektu umieszczono kamień z napisem motto: "Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu", czyli "Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze". Pomysłodawcy chcieli, aby dzięki temu miejscu rodziny ofiar wypadków w Tatrach przestały zamieszczać tablice pamiątkowe w miejscach ich śmierci, a zamiast tego umieszczali wszystkie na terenie Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego. Tak też się stało. Niedługo po otwarciu obiektu zebrano wszystkie tablice pamiątkowe z różnych części Tatr i zamieszczono jest na cmentarzu symbolicznym.
Najwyżej położony cmentarz w Tatrach. Oto Tatrzański Cmentarz Symboliczny. Nie jest zwykłym miejscem pochówków:
Na przestrzeni lat na terenie Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego zaczęły pojawiać się nowe tablice pamiątkowe. Na terenie obiektu znajduje się również 60 malowanych drewnianych krzyży, wykonanych przez rzeźbiarza Jozefa Fekiača-Šumniego i jego młodszego brata Jána. Obecnie na cmentarzu znajduje się około 300 tablic pamiątkowych, które upamiętniają w sumie około 400 osób. W ten sposób upamiętniono ratowników TOPR-u, pomysłodawców cmentarza, wielu górali, a także Jerzego Kukuczkę czy Wandę Rutkiewicz. Znajduje się tam również tablica poświęcona Kacprowi Tekieli, mężowi olimpijki Justyny Kowalczyk-Tekieli. Obecnie opiekę nad Tatrzańskim Cmentarzem Symbolicznym sprawuje TANAP, czyli słowacki odpowiednim Tatrzańskiego Parku Narodowego i to wyznaczona przez nich komisja decyduje o instalacji nowych tablic.