Naukowiec

i

Autor: Pixaby

Naukowcy z Krakowa rozpoczęli pracę nad ultraszybkim testem wykrywającym koronawirusa

2020-03-13 11:00

Ultraszybki test pomoże w lepszej diagnozie koronawirusa. Będzie można go używać poza laboratorium, na przykład na lotnisku lub stacjach kolejowych. W ten sposób zmniejszy się ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Test będzie gotowy prawdopodobnie na jesień.

Jeżeli spełnią się te oczekiwania, że zakażenia zaczną znikać, jak zrobi się ciepło, to jest duża szansa, że one powrócą jesienią. W zależności od tego jak szybko będziemy w stanie wyłapać osoby zarażone, będzie zależało czy czeka nas powtórka z wiosny czy będziemy bezpieczni. W tym momencie wszystkie tego typu działania to jest myślenie o tym, co się wydarzy w przyszłości - mówi profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Małopolskie Centrum Biotechnologii otrzymało od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 25 milionów złotych dofinansowania. Pieniądze zostaną przeznaczone na badania nad koronawirusem, które pomogą zapobiegać epidemiom w przyszłości.

Opracowanie ultraszybkiego testu diagnostycznego to tylko jedno z naszych zadań. W tym momencie uruchomiliśmy kilkanaście tego typu projektów, które mają różne cele. Począwszy od takich badań, które mają na celu ustalenie co takiego właściwie się dzieje, aż po testowanie różnych substancji, które wcześniej opracowaliśmy. Bardzo ostro pracujemy, ale nie można się spodziewać, ze dostarczymy rozwiązania jutro - dodaje profesor Krzysztof Pyrć.

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii wyselekcjonowali już białka charakterystyczne dla koronawirusa. To podstawowy krok na drodze do opracowania ultraszybkiego testu.

Naukowcy z Krakowa pracują nad ultraszybkim testem wykrywającym koronawirusa. Posłuchaj rozmowy Łukasza Miłoszewskiego:
Koronawirus: lista szpitali