Naukowczynie z Uniwersytetu Jagiellońskiego walczą z koronawirusem promieniowaniem ultrafioletowym. Do badań nad nowatorską metodą używają specjalnej maszyny, która działa na zasadzie filtra. Stawiali ją w oddziałach COVID-owych Szpitala imienia Błogosławionej Marty Wieckiej w Bochni i Szpitala Specjalistycznego imienia Jana Pawła II w Krakowie.
Musimy pobrać próbki powietrza. Tylko to powietrze przepływające przez urządzenie jest poddawane działaniu tego promieniowania, osoby przebywające w pomieszczeniu są bezpieczne. Po cyklu takiej dezynfekcji ponownie pobieramy próbki powietrza no i porównujemy jaki był stan przed i po procesie dezynfekcji powietrza - mówi kierowniczka zespołu badawczego Doktor Anna Różańska.
Doktor Różańska podkreśla, że badania potrwają jeszcze do końca tego roku, ale wstępne wyniki są obiecujące.
Udało się potwierdzić materiał genetyczny wirusa na takich filtrach wlotowych urządzenia, a na filtrach wylotowych po działaniu promieniowania UV-C te testy PCR na obecność koronawirusa były ujemne - mówi Doktor Różańska.
Badania naukowczyń Katedry Mikrobiologii UJ nad skutecznością promieni UV w walce z koronawirusem to pierwsze tego typu badania w Polsce.