Kontrola

i

Autor: Pexels Ruszyły kontrole świadectwa energetycznego

Wiadomości

Nie masz tego dokumentu? Zapłacisz nawet do 5 tys. zł kary. Wyrywkowe kontrole już ruszyły

2024-02-01 7:38

Jak sprawdzić czy mieszkanie lub dom ma świadectwo energetyczne oraz czy nasz lokal widnieje w rejestrze? Warto to zrobić, ponieważ zgodnie z prawem obowiązującym od kwietnia 2023 roku niektórzy właściciele nieruchomości są zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego. W przypadku jego braku, grozi nam grzywna w wysokości kilku tysięcy złotych. Kto konkretnie może spodziewać się kontroli dotyczącej systemów ogrzewania? Sprawdźcie wszystkie szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dla kogo jest obowiązkowe?
  2. Skąd wziąć świadectwo energetyczne? Jak można je uzyskać?
  3. Nie masz świadectwa? Zapłacisz karę, nie sprzedasz i nie wynajmiesz mieszania

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dla kogo jest obowiązkowe?

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, świadectwo energetyczne to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania mieszkań, domów i innych budynków na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej wynika z prawa europejskiego. UE wprowadziła ten obowiązek, aby promować efektywne energetycznie budownictwo oraz  zwiększyć świadomość społeczną w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w tym dokumencie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii. Kto obowiązkowo musi posiadać taki dokument?

  • osoby sprzedające dom lub mieszkanie,
  • wynajmujący dom lub mieszkanie najemcom.

Skąd wziąć świadectwo energetyczne? Jak można je uzyskać?

- Należy zgłosić się do certyfikowanego audytora energetycznego, który przeprowadzi procedurę zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zlecając audyt zawsze możemy się zwrócić o udokumentowanie uprawnień oraz o okazanie polisy z tytułu sporządzania świadectw energetycznych - można przeczytać na przykład w komunikacie TAURON Polska Energia.

Nie masz świadectwa? Zapłacisz karę, nie sprzedasz i nie wynajmiesz mieszania

Nie tylko kara finansowa, ale także brak możliwości sprzedaży lub wynajęcia mieszkania lub domu - to właśnie możliwe pokłosie braku certyfikatu energetycznego. W nowym roku ruszyły wyrywkowe kontrole, podczas których oprócz świadectwa energetycznego i rzetelności określonego zapotrzebowania na energię, sprawdzany jest też stan techniczny systemu ogrzewania. Grzywna jest naprawdę wysoka, bowiem może wynieść 5 tys zł lub nawet więcej.

ZOBACZ TAKŻE: Tych miejsc nie odwiedzisz w 2024 roku. Turyści mają czego żałować 

Najpiękniejsze suknie Alicji Węgorzewskiej. Wygląda w nich jak prawdziwa księżniczka!